Воскресенье, 9 мая, 2021
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

На яких умовах Україна може підписати нові газові угоди з Росією?

Росія до останнього затягуватиме з підписанням нових газових контрактів з Україною. Москва намагатиметься шантажувати Київ і очікуватиме завершення президентських і парламентських виборів. Таку думку 24 каналу висловив політолог Олександр Леонов.

Росії важливо підписати з нами газовий контракт, щоб зачепитися за український ринок. В Москві хочуть, щоб ми купували певний обсяг газу, а Росія при цьому забезпечить транзит газу через Україну в Європу. Але це питання прив’язано до виборів в Україні. В Росії є ірраціональні очікування, що в Україні зміниться влада, і Москва все вирішить на своїх умовах,– зауважує Олександр Леонов.

При цьому експерт зазначає: попри бажання Росії затягнути процес підписання, ситуація змінилася. Більше тисячі днів ми не закуповуємо російський газ. Цей елемент шантажу не спрацює.

«Росія може вдатися до шантажу Європи, щоб змусити Єврокомісію тиснути на Україну з метою підписання угоди про транзит, погрожуючи, що в протилежному випадку може зірватися транзит газу в Європу», – вважає політолог.

Росія, за словами Леонова, почне виставляти претензії, щоб ми підписали вигідний Кремлю контракт на транзит, і прив’язати до цього зобов’язання України купувати газ.

Втрата українського ринку боляче вдарила по «Газпрому». Ми показали, що енергетична зброя вже не діє. В 2018 році ми загалом закупили трохи більше 10 мільярдів кубометрів газу. Але Росія хоче, що ми багато газу закуповували, оскільки Європа стала менше купувати. Втім, щоб українська ГТС функціонувала, потрібно прокачувати щорічно до 40 мільярдів кубометрів газу. Тому варто піти на певні поступки, – розповідає Олександр Леонов.

Водночас політолог підкреслює: Україна не буде закуповувати стільки газу, як це було згідно з попередніми контрактами. Крім того, формула «бери або плати» скасована в Стокгольмському арбітражі. Вже не буде зобов’язань купувати 50 мільярдів кубометрів газу щорічно. В середньому – до 5 мільярдів. Для Росії це не надто великий виграш, але, зазначає експерт, пропагандистський момент у Росії буде – мовляв, змусили Україну купувати газ.

 

Loading...