Суббота, Сентябрь 22, 2018
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

Торгівля з Росією: що Україна купує і від чого поки не може відмовитися

За січень-квітень 2018 року року Україна імпортувала з Росії товарів на суму понад 2,56 млрд доларів. Чотири роки по тому після анексії Криму і початку війни на Донбасі ми як і раніше закуповуємо там безліч товарів. Сайт «Сегодня» розбирався, що купує Україна найчастіше і чи готова наша країна відмовитися від торгівлі з РФ.

Росія залишається головним торговельним партнером України

Згідно з останніми даними Державної служби статистики, імпорт товарів з Росії в Україну за період з січня по квітень цього року виріс на 31% в порівнянні з аналогічним періодом в 2017 р

За статистикою видно, що Україна експортувала товарів до Російської Федерації на 1,19 млрд доларів, в той час, як імпортувала на 2,56 млрд доларів. В цілому, у нашої країни до цих пір залишається мінусове сальдо. Адже всього в Україні було експортовано товарів на 15,5 млрд дол., тоді як імпортували ми продукції на 16,9 млрд дол. Тобто бачимо, що імпорт складає в цілому на 1,3 млрд дол. більше, ніж експорт.

Незважаючи на зовнішньополітичні процеси, Росія все одно залишається головним торговельним партнером України. На другому місці по імпорту розташовується Китай, звідки ми завозимо товарів трохи більше, ніж на 2 млрд дол., А ось експорт туди не перевищує 649 млн дол. Зате в експорті Китай випереджає Польща, яка закупила українські товари на суму понад 1,08 млрд дол.

Енергоносії та міндобрива – що Україна купує у Росії

Експерти впевнені, що перше місце по імпорту Росії забезпечили енергоносії, які Україна масово закуповує саме там.

«У нас, в основном импорт из России – это энергоносители. Если одно время мы заменили их и импортировали из Европы, завозили к нам газ из ближайших стран – Польши, Словакии – то теперь этого нет, мы все больше энергоносителей закупаем традиционно там же, где и всегда, поэтому импорт из России вырос», – говорит Алексей Дорошенко, генеральный директор Украинской ассоциации постановщиков торговых сетей

І дійсно, якщо подивитися на дані Держстату, то саме горючі матеріали займають більшу частину імпорту з Росії — 1,3 млрд. дол. Набагато нижче розташувалися мінеральні добрива — 158 млн дол., а слідом йдуть чорні метали — 124 млн дол.
«У нас не вырос экспорт в Россию, он, наоборот, упал, а вот импорт вырос. Вырос он по нескольким ключевым позициям –это уголь, причем не энергетический уголь, а коксующийся. Вторая позиция – это рост импорта минудобрений и рост нефтепродуктов. Это именно те продукты, которые сформировали львиную долю роста импорта из России», – подтверждает такое положение вещей экономический эксперт Борис Кушнирук.

Він також додає, що об’єктивно ми ще досить довго будемо залежати від Росії по деяких позиціях, одна з яких — вугілля для металургії. Справа в тому, що ми можемо спробувати закуповувати вугілля в інших країнах, але тоді гостро постане питання з транспортуванням, тому що порти не зможуть прийняти таку кількість вугілля, яке потрібно для нормального функціонування нашої промисловості.

А ось продовольчі товари Україна практично не імпортує з Росії, віддаючи перевагу Польщі, Китаю та іншим країнам.
«Если говоримть о потребительском рынке, то мы сейчас ничего не увеличиваем. Остались определенные, разрешенные к ввозу товары, они присутствуют на полках, например, зубная паста, косметика и т.д. Ничего больше нет», – поясняет Дорошенко.

За його словами, з Польщі ми все частіше імпортуємо продукти харчування, верстати, обладнання для легкої промисловості. Але випередити Росію в нашому товарообігу Польщі все одно не вдасться, тому що на даному етапі ми нічим не можемо замінити енергоносії, які купуємо в Російській Федерації.

«Если мы говорим про остальной рынок – потребительский, промышленный, то Польша для нас будет одной из первых стран. Хотя у нас очень много импорта идет из других стран – Германии, Голландии. Оттуда нередко везут оборудование, что-то более сложное. Кроме того, у нас товарооборот с той же Голландией довольно большой, т.к. к нам нередко заходят инвестиции из юрисдикции Нидерландов. Да и сами голландцы достаточно активно ведут бизнес в Украине, поэтому мы немало импортируем оттуда», – констатирует Дорошенко.

Міндобрива, які закуповує Україна, також не менш важливі через те, що аграрна галузь — одна з найбільш ключових з точки зору експортного потенціалу і виручки.

«По позиции минудобрений ситуация еще более своеобразная. Если брать простые удобрения, то там очень большая составляющая самого газа, до 80-90% стоимости минудобрений – это газ. А газ в России для химических предприятий стоит значительно дешевле, чем тот газ, который покупаем мы. Поэтому понятно, что цена российских минудобрений существенно дешевле, чем та, что будет в Украине», – говорит Кушнирук.

Експерти також нагадують, що ще один важливий товар — це ядерне паливо. Наші реактори переважно працюють на тому паливі, яке вони закуповують у компанії «Росатом». Перевести їх на інше паливо поки що неможливо, хоча б через те, що в світі існують лише дві компанії, які виробляють паливо для нашого типу реакторів.

«Фактически есть два компании, которые производят ядерное топливо для того типа реакторов, которые есть у нас – это Westinghouse и Росатом. Там требуются очень сложные работы, чтобы перевести с одного вида топлива на другое. Да, это возможно, но это сложный процесс. Хотя, на мой взгляд, вести работу по уменьшению зависимости от Росатома нужно. На сегодняшний день 9 из 15 украинских энергоблоков обеспечивает горючим именно Росатом. А ядерная энергетика у нас – это больше половины всего энергобаланса», – комментирует сложившуюся ситуацию Кушнирук.

А ось мінімізувати споживання нафтопродуктів цілком реально — наприклад, варто серйозно зайнятися розвитком інфраструктури для електромобілів, запевняє експерт.

«Я убежден, что сейчас больше нужно заниматься не созданием нового НПЗ (нефтеперерабатывающего завода – ред.), а заниматься переходом на электромобили. То есть лучше заниматься развитием инфраструктуры для энергомобилей, чем создавать НПЗ, которые будут терять свое значение», – подытожил экономист.

Чи зміниться ситуація в майбутньому

Російська агресія на Сході України триває вже чотири роки, але, незважаючи на це, Росія все одно залишається головним торговельним партнером України, тому що може запропонувати те, чого не можуть інші країни — низькі ціни і торовані схеми. Експерти скептично відгукуються про те, чи зможе Україна в майбутньому зменшити товарообіг з Росією.

«Украинский бизнес так и не находит возможности перестроить себя и перестроиться на новые, конкурентные рынки. И гораздо проще вести бизнес в привычном режиме, с привычными партнерами, особенно не беспокоясь о конкуренции, беспокоясь только о ценовых параметрах, которые достаточно легко можно отработать в теневых схемах. Теневые схемы на протяжении десятилетий отрабатывались на территории бывшего Советского Союза. Потому, я думаю, что такой фактор имеет основное значение», – говорит Василий Юрчишин, директор экономических программ Центра Разумкова.

На думку експерта, така ситуація буде зберігатися.

«Я не могу сказать, что здесь есть специальный злой умысел, но, мне кажется, через четыре года войны можно было наладить и производство, и иные торговые пути.

Скорее всего, это будет продолжаться, но всегда нужно делать поправку на то, что объемы .торговли в одно время резко снизились, и если сейчас объемы торговли Украина-Россия растут, то частично это восстанавливаются некоторые связи, которые были благополучно забыты или не работали», – отметил Василий Юрчишин.

А ось Олексій Дорошенко пояснює, що Росія пропонує для України дуже привабливі ціни, які не дозволяють відмовитися від імпорту. Тому в фінансовому плані така ситуація цілком виправдана. Однак, як зазначає експерт, ми завжди можемо знайти інші ринки, тому що умови диктує покупець.

«Что хорошо с импортом: в отличие от экспорта, импорт ты всегда можешь заменить. Когда ты продавец, ты всегда держишься за покупателя. В данном случае, покупатели мы. Поэтому мы всегда можем заменить одно на другое. Главное, чтобы нам было, за что покупать», – подытожил Дорошенко.

Якісно та зручно! Підписуйся на телеграм-канал Новин: goo.gl/EbaBFB

Какао, плед і кіно: ТОП-5 найкращих фільмів про осінь

Осіння пора викликає ностальгію, ліричний настрій, сонливість і бажання забратися під ковдру десь до березня. Щоб трошки відпочити від суєти пропонуємо влаштувати собі кіновікенд, зануриться в атмосферу романтики і, можливо, трагізму, яка просякнута кавою і какао. Список осінніх фільмів вам стане в нагоді, передає Сьогодні.Lifestyle.

«Осінь в Нью-Йорку»

Зоряний дует Річард Гір і Вайнона Райдер – те, що потрібно холодного осіннього вечора. Успішний бізнесмен, власник ресторану і бабій Вілл Кейн заради розваги знайомиться з 22-річною Шарлоттою, яка годиться йому в дочки. Шарлотта повідомляє йому, що їй залишилося жити приблизно рік – через хворобу серця. Вона змирилася з цим і категорично відмовляється від операції. Для Вілла почуття сильніше скороминущості і він знаходить хірурга і вмовляє Шарлотту погодитися на операцію.

«Будинок біля озера»

Хочете формулу хорошою романтичної мелодрами? Ось вона: Кіану Рівз, Сандра Баллок, будинок на березі красивого озера і трошки чудес. Доктор Кейт Форестер покидає свій незвичайний будинок біля озера і переїжджає. Йдучи, Кейт залишає в поштовій скриньці лист, який повинен отримати новий мешканець будинку. У будинок вселяється талановитий архітектор Алекс Вайлер. Він пише лист у відповідь Кейт. Але з листів один одного вони з’ясовують, що живуть в абсолютно різний час.

«Останній вересень»

Це британське кіно. Південна Ірландія, 20-ті роки ХХ століття, епоха заходу британського правління. У маєтку аристократи Річард Нейлор з дружиною леді Мірою доживають свій вік, а в повітрі носиться бунтівний дух звільнення – кривава битва проти спеціального підрозділу британської армії, сформованого для придушення IRA. Здавалося б, два світи, що зіткнулися, не можуть мати нічого спільного, але любов руйнує всі межі. У юної леді з вищого світу, племінниці Нейлор, і простого британського солдата немає перешкод для шаленого кохання, що розгорілося цими вересневими днями.

«Мої чорничні ночі»

Цей фільм ідеально підходить для перегляду холодними дощовими вечорами. Історія двох людей, розмова яких змінює їх життя. Елізабет (Нора Джонс) знаходиться в розпачі, дізнавшись про зраду коханої людини. Намагаючись заспокоїтися, вона виливає душу власнику найближчого кафе Джеремі (Джуд Лоу). Всього одна розмова, кілька пильних поглядів, чорничний пиріг з морозивом, і ось уже народилася нова історія кохання. Але не варто поспішати. Череда наступних подій багато про що змусить задуматися і Елізабет, і Джеремі.

«Ханна і її сестри»

Цінителі гарного кіно важко представляють осінь без фільмів Вуді Аллена. Історія починається в день Подяки і закінчується через рік. Протягом цього часу героїнь чекають любов, втрати, розчарування і гумор американського постановника. Це ідеальне поєднання комедії та драми, де досліджуються криза середнього віку, романтичний сплеск нових почуттів і небезпеки самообману. Якщо весна – це сезон поновлення, то осінь – безумовно, сезон змін.

Підвищення пенсій в Україні: кому та коли піднімуть виплати

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що в наступному році навесні буде проведена індексація пенсій. У проект державного бюджету України на 2019 закладено збільшення фінансування пенсій на 139 млрд грн. Про це Володимир Гройсман повідомив у парламенті, передає «Знай.ua» .

Вже з 1 березня, за словами прем’єр-міністра, буде проведена індексація пенсій. На виплату пенсій українцям в бюджеті закладено плюс 139 млрд грн, а також 27 млрд грн на виплату пенсій військовослужбовцям.

При цьому раніше стало відомо від Міністерства соціальної політики, що соціальні виплати працюючим пенсіонерам скасовувати не будуть.

В 2018 році з 1 липня мінімальна пенсія в Україні виросла на 4,5% до 1435 гривень. Вже з 1 грудня, згідно з бюджетом, відбудеться наступне підвищення пенсійних виплат. Так, віце-прем’єр Павло Розенко повідомив, що мінімальний розмір пенсії становитиме 1,5 тисячі гривень.

Раніше повідомлялося, що українці, які зараз знаходяться на заслуженому відпочинку, можуть чекати значної надбавки до пенсії 1-го березня 2019 року.

«Для забезпечення індексації пенсії щорічно проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати», — йдеться в законі про пенсійне забезпечення.

Осіннє рівнодення-2018: що не можна робити в цей день

23 вересня – День осіннього рівнодення-2018. У цю добу тривалість дня і ночі однакові. А ось після нього світловий день починає скорочуватися, а ночі, навпаки, ставати довшими. Сайт Сегодня.Lifestyle пише про прикмети і забобони на День осіннього рівнодення, а також про те, як правильно провести свято.

Починаючи з дня осіннього рівнодення, в північній півкулі Землі день почне потихеньку спадати, а ночі, навпаки, будуть ставати все довшими. Так триватиме до середини грудня, дня зимового сонцестояння. А в південній півкулі в день осіннього рівнодення починається астрономічна весна.

Подякуйте Богу за все хороше, що у вас було в цьому році, за те, чого ви зуміли досягти за все позитивні моменти і радості, які надавали вам впевненості і сил для руху вперед. 23 вересня можна і потрібно загадувати бажання, енергія рівнодення посприяє їх виконанню.

Що не можна робити у свято 23 вересня

Не варто починати нові справи. Краще приділити час своєму здоров’ю, душевному настрою і розслабитися.

У цей день не можна лаятися, щоб не злякати щастя і благополуччя, яке природа посилає кожному. Сварки тільки руйнують магічне настрій цього свята.