Польський телеканал проілюстрував «геноцид поляків» знімком українських жертв. ФОТО 18+

Польський телеканал «Хісторія» проілюстрував допис про польських жертв УПА фотографією вбитих українців.

11 липня в Польщі вперше відзначали «Національний день пам’яті жертв геноициду громадян Другої Речі Посполитої, здійсненого українськими націоналістами», пише Історична правда.

З цієї нагоди канал «Хісторія» опублікував на своїй сторінці у «Фейсбуці» допис, проілюструвавши його знімком, на якому зображені помордовані тіла людей. Однак тими людьми виявилися не поляки, а українці, вбиті польськими партизанами, передає «Газета виборча».

#rocznice: Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej

Ідеться про напад праворадикального формування Національні збройні сили на українське с. Верховина, що в Красноставському повіті Люблінського воєводства, 6 червня 1945 року.

Відповідно до польських даних, тоді загинуло 194 особи, зокрема: 45 чоловіків, решта – жінки та діти. Окрім того, нападники позабирали із собою одяг, білизну, взуття, сільськогосподарський інвентар, корів свиней і коней, що належали мешканцям Верховини.

Тіла інших загиблих у Верховині 6 червня 1945 року

Загоном командували Мечислав Паздзерський-«Шарий» та Станіслав Секула-«Сокул».

Згідно з радянськими даними, у Верховині загинуло 240 українців:

«…6 июня 1945 года Банда АК, возглавляемая Соколом, напала и полностью уничтожила украинское население в селе Верховины, Красноставского района, граничащего с Хелмским уездом; убила всех поголовно жителей, в том числе стариков и детей. 240 трупов зафиксировано только что выехавшими на место представителями. Сегодня, 7 июня, идут тяжелые бои в районе села Козиляны, Хелмского уезда. Банда насчитывает до 600 человек» .

Ще один ракурс результатів погрому українців у Верховині. Стоїть, імовірно, солдат комуністичного Народного Війська Польського, що належав до радянської комісії з розслідування злочину.

Причиною нападу було прагнення керівництва НЗС порушити перемир’я між іншою антикомуністичною організацією «Воля і незалежність» та Українською повстанською армією, каже польський історик Ґжеґож Мотика.

Крім того, додає він, на жорстокість акції міг вплинути той факт, що чимало бійців загону НЗС раніше служили в 27-ї Волинській дивізії Армії Крайової, родини яких постраждали від рук УПА на Волині.

Представник радянської комісії оглядає жертв масвого вбивства у Верховині

Публікацію з помилковим фото передрукували також інші польські ЗМІ: Nasz Dziennik, Kresy24.pl, wPolityce і «Телевізія Польська» .

Фото: gazeta.pl

Кілька користувачів «Фейсбуку» вказали на помилку.

«На майбутнє раджу вам перевіряти історичні джерела перед їх публікацією, бо такими дописами ви доводите, що вас не можна сприймати як поважну станцію». – написав один із них.

«Але це ж знімок злочину польських націоналістів з Національних збройних сил проти 196 українців у с. Верховина 6.06.1945 … Як так сталося, що TVP Historia зробила таку кардинальну помилку?», – дивується інший.

З головної «Фейсбук»-сторінки каналу «Хісторія» допис прибрали, однак його досі видно в інших розділах сторінки. Жодного спростування чи коментаря опубліковано не було.

Польський телеканал проілюстрував «геноцид поляків» знімком українських жертв. ФОТО 18+