Суббота, Сентябрь 22, 2018
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

В Києві розпочався судовий процес СПУ щодо фальсифікації Мін’юстом Держреєстру

11 липня в Окружному адміністративному суді Києва відбулося перше судове засідання за позовом СПУ до Мін’юсту і колишнього очільника партії – Іллі Ківи щодо фальсифікації Державного реєстру. На підтримку верховенства права до суду прийшли активісти партії.

Про це журналістам повідомив один з учасників пікету перший секретар СПУ Руслан Секела.

Руслан Секела нагадав: за фактичної згоди міністра юстиції Павла Петренка і міністра внутрішніх справ Арсена Авакова в Єдиний Держреєстр незаконно вносяться зміни. Таким чином відбулося рейдерське захоплення СПУ екс-очільником Іллею Ківою.

Наша партія довго очікувала початку судового процесу. Вкрасти партію, якій понад 20 років – серйозний злочин. СПУ – це тисячі людей по всій Україні, які ніколи не стануть підтримувати Авакова і Ківу. Вони вимагають справедливості від суду, — зауважив Руслан Секела.

Як підкреслює перший секретар Київського обласного комітету СПУ Едуард Голодов, Ківа , міністр внутрішніх справ Аваков і глава Мін’юсту Павло Петренко намагаються затягнути цей процес і чинять тиск на суд. Але суддя має величезну документальну доказову базу фальсифікації Держреєстру на користь Ківи.

Суддя не може проігнорувати докази проти Авакова, Петренка і Ківи. Він стоїть перед вибором – чи закрити очі Феміді, чи зробити все за законом. Наші активісти вийшли на пікет, щоб висловити солідарність із суддею, підтримати правильне рішення, щоб він не піддався тиску з боку можновладців. Ми проти рішень під тиском, і суддя має побачити, що СПУ – справжня партія з реальними людьми, — наголосив Едуард Голодов.

За його словами, рішення судді про   перенесення засідання – перемога, тому що представники СПУ не дали суду ухвалити неправомірне рішення.

Водночас перший секретар Харківської обласної організації СПУ Олександр Гордєєв додав, що СПУ готова звернутися за підтримкою до європейських політиків. Тому що, зокрема, прокуратура Києва п’ять місяців не розглядає кримінальне провадження щодо фальсифікації Державного реєстру. Але спочатку в партії хочуть пройти всі судові інстанції і отримати справедливе судове рішення.

Руслан Секела відзначив, що СПУ супроводжуватиме громадськими акціями на підтримку верховенства права весь судовий процес, який буде тривалим. СПУ і надалі братиме активну участь в громадському і політичному житті України.

Проблеми «другого хліба»: чому українську картоплю не купують за кордоном і якою буде ціна

Ціни на картоплю, яку в Україні називають «другим хлібом», споживачів радують. Урожай картоплі в цьому році непоганий. Так що це, мабуть, єдиний овоч з борщового набору, який за останній рік не тільки не подорожчав, але навіть подешевшав. Принаймні за даними аналітичної служби оптового ринку «Шувар», в цьому році оптові ціни на картоплю приблизно на третину нижче, ніж в минулому році, пише СЬОГОДНІ.

-_11

Дані info.shuvar.com

У той же час у багатьох інших країнах світу, і зокрема в Європі, в цьому році через спеку та посуху картопля не вродила. У Німеччині, Великобританії, Голландії, Литві, Росії та багатьох інших країнах. У Німеччині, наприклад, за попередніми повідомленнями, зібрано відсотків на 30 менше середнього, і експерти прогнозують, що мінімум на стільки ж картопля підскочить в ціні. У Латвії ціни вже вищі за торішні на 40%.

Ряд експертів прогнозують, що неврожай в Європі призведе до серйозного зростання цін на картоплю на світових ринках. Уже зараз попит на цей продукт зріс, європейські країни шукають нові ринки поставок картоплі і готові платити дорожче звичайного. А слідом за закупівельними цінами виростуть в ціні і продукти переробної галузі, такі як чіпси і крохмаль.

Здавалося б, така ситуація в світі не може не торкнутися України, де картоплі вирощують багато і ціни дуже привабливі. Чи відправиться українська картопля в Європу? Чи піднімуться ціни на картоплю всередині в країни слідом за європейськими та світовими цінами? Ми звернулися з цими питаннями до експертів.

90% української картоплі вирощується «приватниками»

Експерти кажуть, що на сьогоднішній день в української картоплі мало шансів стати популярним експортним продуктом. І на це є ряд причин.

«У нас є надлишок картоплі, відсотків 20 врожаю ми викидаємо. Але наш ринок картоплі в Україні – це ринок приватників. І приватні домогосподарства не можуть забезпечити виконання всіх вимог, які висувають експортних товарах. По-перше, сертифікація. Сертифікат потрібно мати на кожну партію товару. Одне домогосподарство не може забезпечити великий обсяг поставок, тому питання сертифікації буде вирішуватися складно.

Друге питання – сортування. Картопля для експорту повинен бути розсортований за розмірами. По-третє – за сортами. Хто це буде робити? Приватники вручну? Поки у нас не почнеться виробництво картоплі великим фермерством, яке зможе сформувати великі партії, ніякого повноцінного експорту та впливу на внутрішні ціни не буде», – пояснює директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

Тобто, картопля, яку ми купуємо на ринках — вирощена селянами на власних городах — навряд чи зацікавить експортерів. А значить, світовий неврожай не вплине на ціни в магазинах і на ринках.

Але це не єдина причина, чому українська картопля не йде на експорт. Адже якби цей товар був затребуваний, напевно число фермерських господарств, які вирощують картоплю, збільшилася, і співвідношення «промисловців» і приватників змінилося не на користь останніх. Чому цього не відбувається?

В Україні не дотримуються фіто-санитарні норми ЄС. Що це означає?

«З 2004 року в Євросоюзі діє директива, яка забороняє поставки картоплі з країн, продукція в яких не відповідає фітосанітарним нормам ЄС. До таких країн належить і Україна. Тобто поставляти картоплю в Європу ми не можемо», – розповідає керівник інформаційно-аналітичного центру «Інфо-Шувар» Тетяна Гетьман.

Як пояснили експерти, українська картопля не підходить Європі через те, що вона часто буває заражена такими захворюваннями, як нематода і рак картоплі.

«Ці проблеми дійсно є, але вони не настільки масові», — вважає виконавчий директор Української асоціації виробників картоплі Оксана Руженкова.

За її словами, вивести цих шкідників неможливо, оскільки в Україні не зареєстровані ефективні пестициди, які борються з цією заразою.

«Жодна велика компанія не хоче їх реєструвати, тому що це економічно невигідно. Обсяги під промисловим виробництвом картоплі в останні роки дійсно сильно скоротилися. Якщо раніше у нас було близько 60 тис. га, то на сьогодні максимум 40 тис. А якщо поставляти для промпідприємств і для продажу в магазинах — приватники їх не куплять. Не готові люди витрачати по 400 доларів на гектар», — говорить Оксана Руженкова.

Зимову ціну на картоплю формує… нематода

Нематода — картопляний паразит, круглий хробак довжиною до 1 мм, дуже живучий. Легко переносить і посуху, і повені, і морози і навіть радіацію. Вражає не тільки картопля, а й всі пасльонові.

«Переноситься хвороба дуже швидко. Нематода вітром може поширюватися на 6 км, і нічим це стримати неможливо», — говорить Оксана Руженкова.

Один з проявів захворювання в покупному картоплі — жовті або чорні кола всередині бульби. Хоча буває кілька різновидів нематоди: золотиста, бліда, стеблова та т.д. Але всіх їх об’єднує одне: зіпсована цим паразитом картопля псується протягом 2-3 місяців.

Ось тому експерти по картоплі не беруться до вересні передбачати зимову ціну на картоплю.

«До грудня заражена нематодою картопля почне псується. Подивимося, скільки залишиться цілого врожаю, і тоді буде ясно, якою буде ціна на картоплю взимку», — говорить Тетяна Гетьман.

За словами експертів, для здоров’я людей ні нематода, ні рак картоплі не є небезпечними. Хоча щодо раку картоплі в інтернеті можна зустріти різні думки. Збудником є патогенний грибок Synchytrium endobioticum, і користі від грибків для людей вже точно ніякої немає.

І все-таки українська картопля може пробратися в Європу

Експерти кажуть, що для картоплі, яка йде на переробку, санітарні норми значно ослаблені, як сировина для переробних підприємств українська картопля може зацікавити зарубіжний ринок. Причому не тільки продукція великих сільгосппідприємств, а й вирощена в фермерських господарствах.

«В Європі така сильна посуха вперше за 10 років. У них буде недобір по картоплі в середньому на 25-30%. Це чверть ринку, і навіть більше. Для внутрішніх потреб у них картоплі вистачить навіть з таким недобором. Але в Європі багато переробних підприємств. Тільки в Польщі 5 заводів з виробництва картоплі фрі, 5 крохмальних, кілька чіпсових», — розповідає Оксана Руженкова.

І ось як сировину для таких підприємств українська картопля цікавить трейдерів.

За словами експертів, з минулого року в Україні активізували роботу трейдери з Молдови. Причому вони скуповують картоплю навіть у фермерських господарств, які можуть запропонувати партію врожаю з 5-20 га. Українські виробники підозрюють, що через скупників українська картопля потрапляє не тільки в Молдову, а й далі, в Європу. Тому що тільки в минулому році молдавани вивезли з України картоплі більше, ніж споживає вся їхня країна протягом року, кажуть вони.

Крім того, такі великі європейські трейдери, як Голландія і Бельгія, мають право на поставки картоплі «через треті країни». І поставляють продукцію в Африку, Середню Азію, а також в деякі європейські країни. Через низький урожай картоплі в Європі великі трейдери не можуть виконати контракти на поставки, тому вони цілком можуть зацікавитися українською картоплею, вважає Оксана Руженкова.

Нагадаємо, днями в уряді розповіли, що в 2018 році Україна стала винятком серед країн-основних виробників зерна,оскільки вплив погоди на врожай виявилося мінімально можливим.

У той же час, тваринники не можуть похвалитися успіхами — так, в січні-серпні 2018 року обсяги вирощування свиней на сільськогосподарських підприємствах в Україні сократились на 3,2% в порівнянні з аналогічним періодом 2017 року.

Клімкін попередив про гібридну загрозу Росії на Закарпатті

Закарпатя є ризикованим регіоном з точки зору гібридного впливу на регіон сусідніх країн, заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін. Про це міністр зазначив в інтерв’ю Радіо НВ, передає СЬОГОДНІ.

«Я вважаю, що Закарпаття – це дуже ризикований регіон з точки зору гібридних методів. І ми в це повинні вкластися (в протидію гібридним загрозам), інакше створимо ситуацію, що нам це буде коштувати більше», – сказав Клімкін.

Глава МЗС підкреслив, що на Закарпатті потрібно рішуче будувати власну «логіку поведінки з національними меншинами».

Він додав, що це серйозне завдання, і воно повинне стосуватися також інших регіонів України, де є національні меншини, адже ситуацію може використати на свою користь Росія.

«Є й інші регіони, де у нас є національні меншини: румунська, болгарська. Ми прекрасно розуміємо, як Росія працює серед румунської та болгарської меншини. Росія може і буде вдосконалюватися в застосуванні гібридних методів. Потрібна послідовна і чітка політика по відношенню до всіх цих регіонів», — зазначив Клімкін.

Нагадаємо, Клімкін назвав «профанацією» переговори в Мінську.

Також ми писали, що Клімкін передрік долю консула Угорщини в Берегово.Матяш Силаді ні за яких умов не залишиться на своїй посаді, заявив міністр закордонних справ України.

Погода на жовтень: українцям сказали готуватися, буде не до жартів

От і жовтень не за горами. Якою погодою потіше нас другий місяць осені і близька зима ми дізналися від синоптика Леоніда Горбаня, передає «Знай.uа» .

Вже в перший тиждень жовтня Україну накриють заморозки і дощі. Жовтень планує бути не по-осінньо холодним місяцем. Запсайтесь гарячими напоями, підготуйте теплі речі і зустрічайте осінь з радістю в будь-яку погоду!

«З 1 по 9 жовтня денна температура буде близько 19-23 градуси, потім до 10 жовтня буде різке зниження температури – до 11-13 градусів вище нуля» , — повідомив синоптик Леонід Горбань.

Також в цей період обіцяють сильні бурі й дощі.

А до 14-16 числа очікується повторне зниження температури – до 7-10 градусів тепла, що буде супроводжуватися рясними опадами, і така температура буде триматися до кінця місяця, а в деякі дні температура буде знижуватися до 4-5 градусів», — прогнозує синоптик.

«Перших заморозків слід очікувати 9-10 числа, а другі прийдуть 16-17 жовтня», — зазначив він.

Прогноз погоди для України

Не дивлячись на те, що жовтень обіцяють холодним, наближення зими буде не швидким. Листопад очікується теплим, а грудень пройде в відлигах.

«Серйозні морози нас чекають з 3 по 15 лютого — буде 20-25 градусів морозу, також в районі 20-27 січня теж будуть морози. А до 20 січня буде навіть тепло», — сказав він.

«Надалі залишаються сумніви, як будуть розвиватися події, але швидше за все, кілька днів будуть прохолодними з дощами, а в подальшому температура буде трохи підвищуватися» , — додав синоптик.

Якою б не була осінь і зима, ми все одно з нетерпінням чекаємо Нового року та зимових свят! Пережити осінню хандру допоможе гарячий годину і теплий плед, а зігріти теплом завжди можуть близькі люди. Нехай будь-яка погода радує Вас!