Среда, 14 апреля, 2021
 • USD 26.25 | 26.50
 • EUR 30.50 | 31.00
 • RUR 0.41 | 0.43

4 січня – день Анастасії Узорішительниці: обряди та традиції

4 січня у православному світі вшановують пам’ять святої великомучениці Анастасії Узорішительниці, яка прийняла мученицьку смерть в 304 році під час гоніння на християн за часів імператора Діоклетіана, інформує Ukr.Media.

Хто така свята Анастасія Узорішительниця?

Анастасія була родом із знатної родини. Її мати Фауста Сірмійська потай сповідувала християнство і звернула в цю віру дочку. Вчителем у дівчини був ранньохристиянський мученик святий Хрісогон. Анастасія таємно пробиралося до в’язниці, де утримувалися в’язні-християни, і доглядала за ними. Коли її вчитель був страчений, вирушила по світу, пройшла по Македонії та Греції, скрізь допомагала християнам. У Сірміумі її схопили, піддали страшним мукам, після чого спалили на багатті.

Анастасію прозвали Узорішительницею за те, що вона допомагала і полегшувала страждання в’язнів, ув’язнених у в’язниці за віру Христову.

Обряди й традиції цього дня

За народними повір’ями 4 січня існує ряд заборон:

 • Не можна штовхати або бити тварину. Хто не послухається, може ногу зламати чи буде мучитися від сильних хвороб ніг.
 • Заборонено по будинку босоніж ходити, на сім’ю можна злидні накликати, а хтось з рідних у в’язницю догодить.
 • Дівчатам у цей день не варто проколювати вуха, вони дуже довго і болісно будуть гоїтися.

Але є і хороша традиція. Наближається великий і світлий день Різдва Христового. 4 січня починають різати свиней і готувати ковбаси до свята.

В чому допомагає свята Анастасія жінкам і як попросити її про це?

Свята Анастасія Узорішительниця вважається покровителькою вагітних, допомагає їм щасливо народити дитину. В цей день жінки й незаміжні дівчата вишивають рушник (візерунок), який стане своєрідним оберегом і в майбутньому допоможе при пологах. У старовину бабки-повитухи цим рушником витирали піт з чола жінок під час пологів.

З днем Анастасії Узорішительниці пов’язано багато прикмет і забобонів для вагітних:

 • 4 січня вагітним жінкам забороняється шити.
 • Обов’язково в цей день треба з’їсти кашу, так вагітна жінка захистить себе від викидня.
 • Велика удача, якщо на день Анастасії припадуть пологи, вони будуть швидкими та легкими, а немовля, яке з’явиться на світ, буде міцним і здоровим.
 • 4 січня вагітним жінкам не можна зав’язувати ніяких вузлів і змотувати мотузки.

Щоб звернутися до святої Анастасії, краще підіть у храм. Відшукайте там її ікону, купіть свічки і поставте на свічник, при цьому подумки або пошепки розкажіть про свої проблеми, попросіть святу про співчуття і допомогу. Буде дуже добре, якщо замовити Анастасії молебень і бути присутнім на ньому особисто.

Якщо немає можливості сходити в церкву, можна помолитися святій біля домашнього іконостасу. Повинен бути її образ, а також обов’язково ікони Спасителя і Божої Матері. Важливо розуміти, що допомогу чинить не сама Анастасія, вона вислуховує наші молитви з проханнями, і заступається за нас перед Богом.

Добре б мати невеличкий образок великомучениці Анастасії, і носити його з собою, коли вирушаєте в дорогу або на важливу справу (особливо це стосується жінок, які збираються в пологовий будинок).

Просять Узорішительницу не тільки про полегшення пологів, їй моляться жінки про здоров’я та благополуччя дітей. Також свята надає допомогу невинно засудженим людям. З молитвами звертаються до Анастасії і ті, у кого родичі волею долі опинилися за ґратами, просять врятувати їх від загибелі у в’язниці.

Народні прикмети 4 січня

 • Якщо 4 січня хмари по небу пливуть проти вітру, значить, в найближчі дні очікується сильний снігопад.
 • Багато бурульок у цей день звисає з даху будинку, значить, влітку і восени можна чекати багатого врожаю.
Loading...