Суббота, Ноябрь 17, 2018
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

«Через ціни не можу утеплити квартиру»: як донеччани готуються до зими

По-літньому теплий жовтень не став приводом забути про зиму, і в окупованому Донецьку її чекають з звичними побоюваннями. Незважаючи на запевнення окупаційної влади про повну підготовку до зимового періоду, донеччани кажуть: не видно, щоб хтось готувався. Про капітальні ремонти будинків і під’їздах ніхто давно не згадує, на магістралях – пориви, які довго ліквідуються, пише СЬОГОДНІ.

За кілька днів до початку опалювального сезону 15 жовтня «влада» підготувала жителям «сюрприз» – указ про реструктуризацію заборгованості по житлово-комунальним послугам, що передбачає розстрочку боргів з 2014 року на термін до п’яти років. Правда, окупанти забули, як в 2014-2015 роках заявляли про те, що, зокрема, жителі «червоних зон» Донецька (райони, розташовані біля лінії фронту) звільняються від оплати послуг ЖКГ.

«Так було в відношенні жителів селища шахти «Жовтневий рудник». Нам сказали, що не треба платити за опалення та електрику, тому що постійні обстріли. А через рік почали вибивати борги, писали папірці, викликали на якісь комісії і погрожували відключенням. Цього року ніяких пільг, платять всі. Хоча, пам’ятається, що тоді ж чотири роки тому газ нам нібито поставляла Росія безкоштовно, як гуманітарну допомогу. Але оплачували ми його повністю, – розповіла «Сегодня» донеччанка Наталя. — І тепер хочуть збити з нас всі борги, їм же гроші потрібні. А то, що вдома ремонту не бачили вже чотири роки, – так то дрібниці».

Дійсно, якоїсь капітальної підготовки до зимового періоду жителі окупованих міст не помітили. Навіть сама «влада» заявляла не раз про те, що на ремонт покрівель у школах та дитячих садках немає грошей. Надії на гуманітарну допомогу від Росії не виправдалися, а зростання цін на паливо і матеріали зробило ремонт покрівель важкодоступним. Так, тільки в середині жовтня в Горлівці спромоглися зайнятися ремонтом покрівель в декількох будинках, які постраждали від урагану в червні цього року. Що було б, якби не був жовтень настільки теплим, можна тільки здогадуватися.

Не змогли донеччани і утеплити самостійно свої будинки і квартири.

«Зараз утеплення коштує близько 1000 руб. / кв. м (близько 470 грн). У мене немає 20 тисяч (9400 грн), щоб утеплити квартиру, — каже донеччанин Микола Єрьомін. — У минулому році рятували «теплодуі», тому що опалення, хоч і було, але через старі радіатори кімнати не прогрівалися. Але рахунки за опалення приходили гігантські, як за електрику».

Бояться донеччани і повторення торішнього казусу, коли виданий пільговим категоріям жителів вугілля виявився низької якості. Однак замінити погане паливо грошовою компенсацією, щоб люди могли купувати те вугілля, яке їм більше підходить, в цьому році окупанти не наважилися.

Нові сухпаї і шарфи від бабусь

Українські солдати, які зараз несуть службу на Донбасі, розповіли, що готові до зими краще, ніж три-чотири роки тому.

«Змінилося, звичайно, дуже багато завдяки і державі, і волонтерам. На зиму ми забезпечені непогано, у багатьох вже є зимові комплекти форми, по дві пари берців. Видаються нові сухі пайки, краще колишніх. У бліндажах є грубки-буржуйки, так що особливо страждати від холоду не будемо. Від волонтерів отримуємо все необхідне – від маскувальних сіток до теплих шкарпеток і шарфів, пов’язаних бабусями. У минулі роки нам привозили дуже багато вітамінів, ліків, лимонів, так що тоді вдалося не скотитися в грип, хоча зими були мокрі, сльотаві, – розповів нам військовослужбовець Андрій, який знаходиться на позиціях під Авдіївка. — А на Новий рік, як нам вже обіцяли, привезуть побільше солодощів».