Четверг, Ноябрь 22, 2018
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

Як розпізнати шахраїв в благодійності

Збори грошей на лікування в інтернеті, пластикові ящики для пожертвувань в різних установах, люди, які просять про допомогу в метро або на вулиці – благодійність в Україні продовжує набирати обертів, і більше 70% українців хоч раз, та жертвували кошти. Але крім допомоги у благодійності є і зворотна сторона – шахраї, для яких чуже горе просто стає способом заробити гроші, пише СЬОГОДНІ.

В першу чергу варто запам’ятати, що не можна жертвувати гроші тим людям, які ходять з шухлядками по вулицях і в громадському транспорті. Благодійники пояснюють, що порядні організації не займаються збором грошей таким способом.

«Коли ви бачите людину з ящиком, яка говорить, що у неї хвора дитина, я відповідально заявляю — 200%, що це брехня. Родичі хворої дитини не збиратимуть на вулиці засоби. Порядні організації на вулиці в ящики кошти не збирають», — говорить Наталія Липська. Директор львівського фонду» Крила надії».

Липська також додає, що гроші з цих ящиків йдуть зовсім не на благодійність. 70%, в кращому випадку, йде організаторам, від 15% до 25% — тому, хто збирав гроші, інші — 5% йдуть вже безпосередньо тому, хто і потребував цієї допомоги. Директор фонду нагадує, що у того, хто збирає гроші, обов’язково має бути нотаріально завірене доручення.

«У того, хто збирає гроші повинна бути нотаріальна довіреність, в якій вказані чотири речі: для кого, скільки, де і за які терміни ви збираєте. Це повинна бути нотаріально завірена довіреність, і шахрай повинен на нього витратити як мінімум 100 грн», — зазначила Липська.

У коментарі сайту «Сегодня» Віктор Мороз, адвокат, керуючий партнер АО «Suprema Lex» зазначає, що, згідно з чинним законодавством, благодійна організація повинна бути зареєстрована Міністерством юстиції України та мати відповідне свідоцтво про реєстрацію.

«Виходячи з того, що благодійність — справа добровільна, не попасти на шахраїв можна тільки ретельно перевіряючи діяльність благодійного фонду, на користь якого здійснюються перерахування. Чим більше публічна діяльність відповідної благодійної організації, чим більше така організація відкрита, тим менше шансів у людини бути обдуреною», — розповідає Мороз і додає, що найнадійніше — перерахувати гроші на розрахунковий рахунок благодійної організації.

Деякі свято впевнені в тому, що краще за все перерахувати гроші на карту фізичній особі. Правда, і тут є свої небезпеки. Справа в тому, що простежити за тим, куди пішли гроші, відправлені фізособі — неможливо, а в багатьох випадках люди витрачають кошти зовсім на лікування.

«Ось ви бачите прохання в Інтернеті: «у мене захворіла дитина, дайте грошей». Мінімум 20% з цих прохань – шахрайські. Приблизно 40% тієї інформації про потреби, яку ви читаєте в Інтернеті, не відповідає дійсності. Розповім просту історію про свій Львів. У нас є два дитячих онковідділення, кожна сім’я веде збір коштів на лікування. При цьому, вчора я там була і запитала, що вам потрібно. Відповіли – нічого, все у нас є. Частину дала держава, частину адміністрація, а частину докупили такі фонди, як наш. Це реальність, а збір грошей ведуть всі батьки», – ділиться досвідом Липська.

Вона додає, що приблизно в 60% зборів коштів на лікування частина грошей використовується не за призначенням. Іноді є дуже сумні випадки, коли, зібравши велику суму грошей, батьки передумують лікувати дитину, а гроші витрачають на утримання всієї сім’ї, або ж купують дорогі речі, техніку і т.д.

«У нас є випадки, коли діти помирали просто тому, що батьки передумали їх лікувати і поклали гроші собі в кишеню. Найстрашніше в цій історії те, що з точки зору українського законодавства — це законно. Тобто батьки, які збирають гроші, можуть заплатити 19,5% податку, а іншу частину суми використовувати на те, що вони вважають за потрібне», — говорить директор фонду «Крила надії».

Проконтролювати процес збору грошей на карти фізосіб зараз неможливо. Безумовно, є чесні сім’ї, але є й ті, хто просто паразитує на довірі суспільства і спекулює хворобами своїх близьких. Притягнути до відповідальності таких людей в Україні поки що неможливо. Але правозахисники і благодійні фонди намагаються розробити новий механізм, який би допоміг все це врегулювати.

У випадку зі звичайними шахраями, як розповідає юрист, подати на них до суду все ж можна.

«Якщо під виглядом благодійності шахраї обманюють людей, їх цілком реально притягнути до кримінальної відповідальності. За шахрайство, в залежності від кількості потерпілих та суми збитку, зловмисникам може загрожувати до 12 років позбавлення волі», — підсумував Віктор Мороз.