Среда, Октябрь 17, 2018
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

Канікули в дітей зміняться

Доки учні відпочивають, урядовці взялися оптимізувати майбутній навчальний процес.

Міністерство освіти оприлюднило оновлені програми для 5 — 9 класів, над якими робота тривала ще з лютого. Напрацьовані зміни вже затвердила колегія освітнього відомства. Низка формальностей — і вони набудуть чинності.

Експерти кажуть, тепер учителі матимуть можливість самостійно обирати черговість тем і розподіляти на них час, а також моделювати програму на свій розсуд. У вивченні основних предметів упроваджуватимуть наскрізні теми. “

Наприклад, — пояснює міністр освіти Лілія Гриневич, — наскрізною темою може бути “Підприємливість і фінансова грамотність”. Під час вивчення матеріалу з математики зміст завдань буде прив’язаний до цієї теми: дітям пропонуватимуть сформувати родинний бюджет із використанням математичних знань, які вони опановують, запланувати фінансові витрати на проїзд тощо”.

По-новому школи зможуть визначати і структуру навчального процесу. Як варіант запропоновано триместрову систему: шість періодів навчання, тобто триместрів, чергуються із шістьма періодами відпочинку.

“Головна мета перегляду навчальних програм — усунути дублювання між предметами, прибрати зайве, дати більше можливостей формувати програму на розсуд учителя, — каже експерт Аналітичного центру CEDOS Ірина Когут.

— Наші навчальні програми нині складаються з надміру речей, які треба просто вивчити і запам’ятати, на шкоду змістовій частині освіти. Це велика проблема для базової школи. Бо можна ще говорити про те, що у початковій школі треба тренувати фундаментальні навички. А у базовій школі діти вже повинні вчитися аналізувати інформацію, висловлювати свою думку (усно й письмово) й використовувати набуті знання”. Загалом оновлено програми зі 16 предметів. На етапі обговорення науковці, вчителі та представники громадськості внесли понад 10 з половиною тисяч пропозицій. Про які саме зміни йдеться?

“Візьмімо, для прикладу, українську літературу, — каже експерт з питань середньої освіти Людмила Дяченко. — Тут скасували заучування напам’ять загадок, прислів’їв і приказок у 5 класі, байки Леоніда Глібова “Щука” — у 6-му, віршів Олега Ольжича і Олени Теліги — у 7-му. А з програми для 9 класу вилучили вивчення повісті “Кайдашева сім’я” Івана Нечуя-Левицького. Водночас додали по одній годині на вивчення творів Тараса Шевченка, Григорія Квітки-Основ’яненка, Василя Симоненка, Богдана Лепкого та низки інших авторів”. Зміни зачепили й інші дисципліни. “Якщо говорити про історію, то у 7 — 9 класах мають синхронізувати вивчення історії України та всесвітньої історії, — зазначає пані Дяченко.

— У географії для 8 класу з теми “Географічний простір України” вилучили питання про геополітику як надто складне. Тим часом дещо ускладнили програму з інформатики. Ознайомлення з комп’ютерною графікою перенесли з 8-го на 6 клас. Текстові процесори вивчатимуть тепер у 8-му, а не 9 класі. Натомість учні 9 класів опановуватимуть основи баз даних і 3D-графіку. Зміни будуть і у програмі “Основ здоров’я”: додасться годин на вивчення правил безпечної поведінки в інтернеті, соцмережах та громадських місцях. А от фізкультура для школярів поповниться сімома новими модулями. Це регбі, корфбол, петанк, фехтування, військово-спортивні ігри, степ-аеробіка, чирлідинг.

— Як загалом розцінюєте підготовлені зміни?

І. Когут: — На жаль, у нашій школі далі ставку роблять на відтворювальні завдання. Якщо вивчити на один вірш менше чи прочитати на один однотипний твір менше і виконати за ним такі самі завдання, які поставлені за іншим твором, то учень, власне кажучи, нічого не втратить. Це добре.

З другого боку, всі інші завдання залишаються незмінними: решта віршів вивчатимуть, решта творів аналізуватимуть за однією виробленою схемою, решта формул запам’ятовуватимуть без розуміння змісту і контексту.

Отже, зміни виправдані, але недостатні. Нам варто чекати нових державних стандартів, які розроблятимуть у рамках “Нової навчальної школи” і, відповідно до них, нових навчальних програм”.

— Усе в житті повинно мати певну логіку, — додає Віктор Громовий, керівник Центру тестових технологій і моніторингу якості освіти, заслужений вчитель України. — Бо якщо не на той гудзик застібати сорочку, то самі розумієте: результат буде не той, який потрібен. А ми в освітній галузі почали застібати не на той гудзик. Ми не оновили стандартів. Вони не відповідають задекларованому компетентнісному підходу. Що маю на увазі? Якщо, приміром, говоримо про предмет історію, то важливо не сліпо запам’ятати й відтворити дати, а демонструвати історичне мислення.

У навчальних програмах істотних змін немає. І розвантаження насправді не бачу. Це, правду кажучи, косметичні зміни. Якісь недоречності усувають, але це не справжня реформа освіти”.

— Які зміни можуть бути у структурі шкільних канікул?

Л. Дяченко: — Тут маємо кілька варіантів. Перший — продовжити практику класичної організації канікулярного часу: навчальний рік поділено на чотири чверті з короткими осінніми, зимовими і весняними канікулами та тривалим відпочинком улітку. Другий варіант — розділити навчальний час на три триместри, а канікули зробити тривалішими. Третій — поділити рік на п’ять частин, між якими буде чотири канікулярні періоди по 6 — 7 днів кожен.

Попередній розклад шкільних канікул за триместрами має такий вигляд: п’ять (іноді шість) тижнів занять чергуються з тижнем відпочинку. Скажімо, після 1 триместру осінні канікули з 2 по 8 жовтня, після 2 триместру — ще одні осінні канікули з 17 по 23 листопада. Далі — 3 триместр і зимові канікули з 27 грудня по 8 січня. Потім 4 триместр і ще одні канікули взимку — з 21 по 27 лютого. Після 5 триместру весняні канікули з 10 по 16 квітня. І після 6-го — літні канікули з 1 червня по 31 серпня.

Фахівці вважають, що така організація навчального процесу допомогла б правильно розподілити навантаження на школярів і вони б не перевтомлювалися.

І. Когут: — За законодавством, загальноосвітній заклад визначає структуру навчального року (тривалість навчального року і тривалість канікул) самостійно й погоджує її з органом управління освіти. Але всі рекомендовані Міносвіти та МОЗ пропорції мають бути дотримані: 34 — 35 днів школярі відпочивають (без урахування літа), а решту часу навчаються.

Юлия Тимошенко присоединилась к заседанию саммита Римского клуба

Лидер партии «Батьківщина» Юлия Тимошенко в среду, 17 октября, участвует в юбилейном заседании Римского клуба, посвященном 50-летию организации, передают ФАКТЫ

На мероприятие, которое проходит в Риме (Италия), собралось более 400 представителей международной элиты и высокопоставленных гостей со всего мира, чтобы обсудить насущные проблемы, стоящие перед планетой и человечеством.

На открытии саммита организаторы персонально поздравили Юлию Тимошенко.

«Мне очень приятно представлять Украину на таком мощном собрании мировых интеллектуалов», — написала лидер «Батьківщины» на своей странице в Facebook.

Римский клуб — это одна из самых авторитетных неправительственных организаций, объединяющая ведущих интеллектуалов мира. За полвека своего существования Клуб подготовил более 40 докладов, которые определяли глобальные направления развития человечества. Рекомендациями Римского клуба пользуются крупнейшие мировые компании, профильные ассоциации и правительства государств.

«Рекомендации Римского клуба в значительной мере были учтены при подготовке нашего «Нового курса», — отметила Юлия Тимошенко.

На сегодняшней конференции Римский клуб выбрал новых сопрезидентов.

«Я поздравила их с особым удовольствием. Потому что они — женщины! Это Мамфела Рамфель из ЮАР и Сандрин Диксон-Деклев из Бельгии», — сообщила председатель партии.

Москва поставила Иерусалимскому патриарху ультиматум

Российская православная церковь может приостановить служения в Храме Гроба Господня, если Иерусалимский патриархат решит поддержать Константинополь в решении предоставить автокефалию Украинской церкви. Об ультимативном требовании РПЦ сообщает «Главред» со ссылкой на секретаря Русской духовной миссии в Иерусалиме игумена Никона, пишет Реальна Україна

Никон заявил, что пока Иерусалимский патриархат никак не отреагировал на решение синода РПЦ о прекращении евхаристического общения с Константинопольским патриархатом. Если Иерусалим решит поддержать решение Вселенского патриархата об автокефалии, то «это будет продолжение скандала» — и тогда РПЦ разорвет отношения и с Иерусалимом.

Конечно, отметил Никон, подобная ситуация не помешает верующим РПЦ присутствовать на церемонии схождения Благодатного огня. Но причащаться или служить они уже не смогут.

Накануне в РПЦ сообщали о полном разрыве отношений со Вселенским патриархатом.Представители УПЦ (КП) молниеносно дали оценку такого решения российских священнослужителей.

Украинцы могут бесплатно вакцинироваться в частных клиниках – решение Кабмина

Кабинет министров Украины обеспечил пациентам возможность безоплатно вакцинироваться в соответствии с календарем прививок в частных учреждениях здравоохранения первичного звена, а также у врачей, работающих в качестве физлиц-предпринимателей, пишет СЕГОДНЯ

Соответствующий проект постановления о внесении изменений в порядок использования средств, предусмотренных в госбюджете для закупки лекарственных средств и изделий медицинского назначения, был утвержден на заседании правительства в среду.

«Ранее закупленные за бюджетные средства вакцины были доступны только для украинцев, которые шли в коммунальные учреждения здравоохранения первичного звена. Мы в новом постановлении создаем механизм распределения и перераспределения «государственных» вакцин среди всех (форм собственности – Ред.) медучреждений», – рассказала и.о. министра здравоохранения Уляна Супрун в ходе заседания правительства 17 октября.

Кроме того, в соответствии с календарем прививок, иммунобиологическими препаратами, закупленными за бюджетные средства, будут также обеспечены родильные дома вне зависимости от формы собственности.

Принятый проект постановления также вносит изменения в механизм перераспределения бюджетных средств, предназначенных на закупку лекарств и медизделий. Как отметила и.о. министра, это позволит уже в 2018 году перераспределить около 1 млрд грн сэкономленных международными организациями средств, направив их на дополнительную закупку препаратов по наименее обеспеченным программам.

«Мы всегда месяцами ожидаем от областей согласования на уменьшение их потребности. Теперь это будет происходить в течение пяти рабочих дней по молчаливому согласию: нет замечаний от областей – мы можем перенаправлять средства на наименее обеспеченные программы», – отметила Супрун.

Кроме того, согласно утвержденному документу, лекарственные средства и изделия медназначения, закупаемые за средства бюджета, должны распределяться областными департаментами здравоохранения между медучреждениями в течение трех рабочих дней.