Понедельник, Октябрь 22, 2018
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

Покровська батьківська субота: що не можна робити в цей день

Покровська батьківська субота припадає в 2018 році на 13 жовтня. Politeka пише, що потрібно і що не можна робити в цей день.

Покровська субота передує одному з головних свят в православ’ї – Покрову Пресвятої Богородиці.

За переказами, в 10 столітті Константинополь, столиця Візантійської імперії, взяли в облогу сарацини. Люди молилися в храмі, і над ними виник образ Діви Марії в оточенні ангелів та пророків. Богородиця зняла з себе омофор – широку стрічку, яка покриває плечі, і накрила їм людей в храмі. Війська противника незабаром відступили від міста, а на честь цієї події було встановлено свято Покрови Богородиці.

У суботу напередодні Покрови заведено поминати покійних родичів і близьких, ходити в храм, молитися і відвідувати кладовище. За століття існування свята, склалися певні традиції, які наказують, що можна і що не можна робити в цей день.

Так, багато хто вважає, що покровська батьківська субота повинна обов’язково супроводжуватися відвідуванням цвинтаря. Православні священики кажуть, що набагато важливіше піти на службу до храму. Померлим потрібна наша молитва, а не вінок на могилі. Так що не потрібно перетворювати поминання в простий ритуал прибирання могили. Краще помоліться про прощення покійних, проникніться богослужінням, вслухайтеся в піснеспіви в храмі.

У церкві в цей день священику передають записки, в яких пишуть імена покійних родичів і близьких людей. Тут теж є обмеження: не можна подавати поминальні записки на літургію про нехрещених і самогубців. Про них не можна також замовляти панихиди, сорокоусти і інші специфічні служби «на помин душі».

Ніяких розпоряджень про обов’язкове відвідування кладовища немає. Але якщо ви вирішили сходити на могилу, навести там порядок, принести квіти, то і тут потрібно дотримуватися певних правил.

Не можна залишати на могилі частування, це суперечить християнській традиції. Краще роздати пироги, цукерки та печиво знайомим і незнайомим. У цей день прийнято подавати милостиню і відносити в храм їжу для бідних.

На кладовищі заборонено курити, пити спиртні напої, знаходиться в нетверезому стані. Не можна в цей день, особливо біля могили, лаятися і нецензурно висловлюватися. Правила навіть звичайного етикету, не релігійного, забороняють на кладовищі смітити, сміятися, галасувати і слухати гучну музику.

За поминальною трапезою збираються з тими, хто знав покійного. При цьому не можна про померлого згадувати і говорити погане.

Є й інші забобони, пов’язані з Покровською суботою. Раніше вірили, що в цей день не можна прати білизну і мити підлогу, нібито всю брудну воду потім доведеться вилити на покійних родичів.

З цього приводу церковнослужителі кажуть, що, звичайно, потрібно віддати данину поваги перед померлими, відвідавши храм і помолившись за упокій їхніх душ. А повернувшись з церкви, можна і зайнятися прибиранням.