Среда, Ноябрь 14, 2018
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

Тарифний жах для кожного: скільки українцям доведеться платити за газ по-новому

У жовтні ціна на газ збільшиться майже вдвічі, передає Politeka.

Кабінету Міністрів України з 1 серпня підвищить тарифи на газ для промисловості та населення. Це необхідно, щоб продовжити програму співпраці з МВФ.

У МВФ запевняють, що різниця в цінах на блакитне паливо для населення і промисловості неприпустима. Експертам Фонду вже вдалося переконати Кабінет міністрів запровадити відповідний механізм автоматичного коригування.

Як говориться у постанові уряду №187, тариф формуватметься за так званою формулою “Дюссельдорф +”, тобто ціна на німецькому хабі + транспортні витрати та податки.

У меморандумі з Міжнародним валютним фондом прописана відповідна методика. Якщо зробити перерахунок за зазначеною формулою, то виявиться, що ціна на газ для населення в Україні поинна збільшитися майже на 70%.

Кредитори готові пом’якшити вимоги, але для цього треба зрівняти вартість газу для населення і промисловості.

Бізнес в Україні купує газ за ринковими цінами, які залежать від пропозиції і попиту. Причому, продають блакитне паливо не лише український НАК “Нафтогаз”, але і десятки іноземних компаній. У той же час для населення і постачальників комунальних послуг є одне джерело газу – “Нафтогаз”.

Наприклад, простим українцям НАК продає блакитне паливо за ціною 6,9 грн за кубометр, а промисловим споживачам – за 10,8 грн за кубометр. Причому вартість бізнесу змінюється щомісяця, минулої зими різниця в тарифах досягала 80%.

Українські чиновники зробили дві пропозиції валютному фонду. Перша – на соціальний обсяг палива залишити колишню ціну, а на “різницю” – підняти тариф до 11,47 грн/куб з жовтня.

Фонд категорично проти такого варіанту. При цьому, як розповідають наближені до переговорного процесу джерела, другий сценарій передбачає: вже з жовтня кубометр газу без ПДВ будуть продавати по 8,822 грн.

Через це може скоротитися споживання на 8,7 млрд, так як українцям доведеться економити. В той же час більш ніж на 20 млрд збільшаться видатки на фінансування субсидій. Найімовірніше, саме цей сценарій і реалізують в Україні.

Остаточне рішення досі не прийнято. Тривають переговори. “Нафтогаз” відсторонили від спілкування з МВФ. Після прийняття Антикорупційного суду стало зрозуміло, що без рішення стосовно ціни на газ не обійтися.

Нагадаємо, українцям доведеться платити за газ, навіть якщо вони ним не користуватимуться.

Експерти запевняють, що після виконання меморандуму, тарифи на опалення і газ повинні розділити, а українцям доведеться цілий рік платити за “розподіл” енергоресурсів на основі потужності. За розподіл споживачі платять і зараз, але от розмір цієї плати прив’язаний до обсягів. Якщо не користуватися газом і теплом, то і за розподіл платити не потрібно. А чим більший об’єм споживання, тим вища плата за розподіл. Однак в МВФ з такою методикою не згодні. Там вважають, що абонентську плату потрібно вносити цілий рік, а її розмір повинен бути фіксованим. Іншими словами, за газ доведеться платити, навіть якщо ним не користуєтеся.

Якісно та зручно! Підписуйся на телеграм-канал Новин: goo.gl/EbaBFB