Вторник, Октябрь 23, 2018
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

Для зростання аграрної галузі держава повинна збільшувати її фінансову підтримку — Карасьов

Державний бюджет повинен надавати протекцію всім хто потребує, або дотаційні гроші повинні в результаті приносити віддачу і державі?

Таке питання на своїй сторінці у Facebookнаписав політолог Вадим Карасьов.

«За економічними законами вигідніше все-таки другий варіант. Якщо якась частина бюджетних коштів може піти безоплатно на соціальні програми, то повинні бути і ті, хто не тільки отримує фінансову допомогу, але й поповнює державну скарбницю заробленим доходом.

У цьому випадку бюджет України розраховує на бізнес — великий і малий. Кредит довіри у вигляді дотацій повинен з часом окупитися. Ось чому неправі ті, хто вважає, що допомагати треба лише тим, кому дотації необхідні.

«Кошти потрібні всім — вони допомагають розвитку, модернізації, охопленню нових ринків — стверджує експерт. — Особливо треба приділяти увагу і допомогу галузям, які мають потенціал. В Україні, в першу чергу, це стосується агросектору. Для зростання і світової значущості вітчизняної аграрної галузі державі необхідно збільшувати фінансову підтримку аграріям. Уточню, що дотації повинні отримувати ті, хто не просто продає свій продукт, а саме ті, хто платить податки, тобто допомога прозорому і чесному бізнесу.

Варіант «скасувати» дотації великим аграрним компаніям, який зараз розглядається в Україні, — неправильний напрямок. Може трапитися складно поправиме: великі компанії втратять можливість економічного розвитку, а дрібні і неефективні виробники навіть з фінансовою допомогою не впораються із запитами ринку. В результаті — дорогі товари для українців і відсутність конкурентного продукту на міжнародному ринку.

Візьмемо «Миронівський хлібопродукт» — найбільша сільськогосподарська компанія, яка періодично піддається атакам конкурентів, в тому числі через держдотації. Ця компанія справно платить чималі податки, створює нові робочі місця.

Підприємства, які сплачують податки, вважають правильним, що частина сплачених коштів може повернутися їм у вигляді дотацій. Але це не подобається тим, хто податків не платить, але субсидії від держави теж хоче. Тіньові гравці розуміють, що отримати дотації в порядку, встановленим законом, вони не можуть, тому що їх діяльність суперечить цивілізованим нормам ведення бізнесу, але заважати своїм конкурентам для них — святе діло. Насправді дотації великим аграрним підприємствам — це не примха чи подарунок, а спроба звести до мінімуму корупцію в аграрному бізнесі.

До слова, глава «Миронівського хлібопродукту» вважає, що формула «більше плати державі — більше отримуй назад» витягне з «тіні» український аграрний бізнес. Але така формула, звичайно ж, вигідна далеко не всім».

«Ось чому ми спостерігаємо як тему дотацій використовують у політичній боротьбі. Популізм і порожня критика без дієвих і реальних альтернатив дає свої результати, і це ускладнює роботу аграріїв. Але, в остаточному підсумку, треба думати про інтереси держави і доходах скарбниці — прибутках, які не ховаються в тіні, а працюють на українську економіку» — впевнений Вадим Карасьов.