Вторник, 2 марта, 2021
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

Долар по 40 і не тільки: на українців чекає колапс, часу залишилося дуже мало

На захмарний курс долара вплине сукупність негативних чинників, пише Politeka.

НБУ в останньому інфляційному прогнозі погіршив прогноз по інфляції як в цьому році, так і в наступному.

За його прогнозами, зростання цін за підсумками нинішнього року складе не 8,9%, а 10,1. А цільовий діапазон інфляції в 5% вдасться досягти не до кінця 2019 року, а тільки в першому кварталі 2020 го.

Економісти звернули увагу, що багато банків істотно знизили ставки за вкладами у всіх валютах. Трохи раніше економічні прогнози по Україні погіршив і МВФ, знизивши очікуване зростання ВВП з 3,3 до 2,7% в 2019 році. Подібним чином скорегував показники і Всесвітній банк, передбачивши, що в поточному році Україна не зможе досягти 3,5% зростання ВВП.

Новий прогноз Світового банку на 2018 рік для України – 3,3%. А якщо не вдасться домовитися з МВФ, в 2019-му зростання ВВП складе максимум 2%.

Зараз в Києві перебувають експерти Міжнародного валютного фонду. Предметом обговорення є умови нової програми. Остаточне рішення за програмою stand by повинно бути винесено Радою директорів МВФ тільки після того, як буде прийнятий держбюджету України на 2019 рік з рекомендаціями МВФ і будуть підняті тарифи на газ і тепло для населення.

Варто зазначити, що повідомлення про нову програму для України з’явилося на сайті МВФ в той день і після того, як Володимир Гройсман скликав екстрене засідання Кабміну, де оголосив про підвищення цін на газ з 1 листопада 2018 року.

За словами голови ВР Андрія Парубія, держбюджет на наступний рік можуть прийняти вже в кінці листопада. Це наводить на думку, що така поспішність відбувається саме заради нового кредиту.

Як впевнені експерти-економісти, траншей від МВФ за нинішньою кредитною програмою Україна вже не отримає.

«Навряд чи будуть ще якісь транші за чинною програмою. Наскільки я знаю, розбіжності між Україною і МВФ ще не зняті до кінця. Україна занадто затримала з їх виконанням », – зазначив Олег Яременко.

Дослідження фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології показують, що більшість українців вважають вплив МВФ на Україну негативним. Це, по всій ймовірності, пов’язано з підвищенням ціни на газ для населення, хоча, як неодноразово підкреслювали експерти, таке джерело скорочення витрат держбюджету запропонувала саме українська сторона.

Також економісти впевнені, що своїми силами Україна не зможе розрахуватися за боргами минулих років.

Ще до кінця нинішнього року, за даними Міністерства фінансів, країні належить виплатити за зовнішніми і внутрішніми зобов’язаннями близько 100 млрд грн. У наступному році обсяг виплат повинен скласти близько 356 млрд грн. При цьому обсяг золотовалютних резервів України становить 16,5 млрд доларів, або близько 465 млрд грн.

Все це неодмінно вплине на майбутній курс валют. Аналітики прогнозують коливання долара в листопаді в діапазоні 28-29 грн. Однак, є фактори, які можуть мати негативний вплив.

«Попит на валюту з боку населення може скоротитися через зростання тарифів і зниження ліквідності. Велике навантаження на курс несе відшкодування ПДВ, а також активне фінансування бюджетних програм, які в минулому році викликали різкий сплеск котирувань через надходження на ринок надлишкової пропозиції гривні.

Як підкреслюють експерти, в разі реалізації зовнішніх ризиків, які будуть супроводжуватися активним вливанням гривневої ліквідності в систему, курс гривні може вийти далеко за межі 29 грн за долар.

Разом з тим, багато експертів упевнені, що на остаточний курс долара вплине сукупність факторів. Так, з огляду на торговельну війну між США і Китаєм і можливе просідання ринку, відмова МВФ та інші негативні фактори можуть привести до обвалу гривні і курсу 40 грн/долар.

Loading...