Воскресенье, Ноябрь 17, 2019
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

Екстрадиція Дмитра Фірташа у США: що відомо про справу

Верховний суд Австрії прийняв рішення щодо екстрадиції бізнесмена і політика Дмитра Фірташа до США. Там на нього чекає звинувачення у хабарництві. 24 канал пригадав, що відомо про олігарха, пише 24 канал

Хто такий Дмитро Фірташ

Український олігарх, бізнесмен і політик, співвласник скандального «Надра Банку», голова ради директорів міжнародної групи компаній Group DF.

У 2010-му фінансував президентську кампанію Віктора Януковича. Мав політичне протистояння з Юлією Тимошенко.

Після Революції Гідності, з березня 2014-го мешкає в австрійському Відні.

У листопаді 2015 планував повернутися в Україну. Але українська влада його не впустила. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що в разі повернення Фірташа затримає поліція через звернення міністерства юстиції США в Генпрокуратуру України.

Крім США, проти Дмитра Фірташа відкривали кримінальні справи у Таджикистані та Іспанії. Екстрадувати в Іспанію його австрійський суд відмовився – через недостатнє обґрунтування іспанців.

Що належить олігарху

Активи Group DF: в хімічній промисловості, виробництві титану, газовому та банківському секторах. Group DF працює в 11 країнах євразійського регіону.

Серед підприємств, що належать Фірташу:

  • «РосУкрЕнерго АГ»;
  • ЗАТ СП «Таджик Азот»;
  • холдинг OSTCHEM: ПАТ «Азот» (Черкаси); ПАТ «Концерн Стирол» (Горлівка); Сєвєродонецьке об’єднання «Азот»; ПАТ «Рівнеазот» (Рівне); ПАТ «УкрАгро НПК» (Україна), «Кримський титан» (Армянськ);
  • «Надра Банк» (визнаний неплатоспроможним у 2015);
  • «Правекс-Банк» (придбаний у 2014);
  • БЦ «Парус» та ТРЦ «Арена Сіті» у Києві (у співвласності);
  • Inter Media Group (канали «Інтер», «К1», «К2», «НТН», «Мега», «Ентер-Фільм», «Ентер-Музика», Zoom та «Піксель»), придбаний у 2013.

Чому Фірташа хочуть екстрадувати до США

Тому що США звинувачує його у корупції і хоче судити за це.

Фірташа заарештували в березні 2014 року у Відні. Проте випустили під заставу в 174 мільйони доларів. З того часу він оскаржує екстрадицію до США. Справа триває вже 4,5 роки.

У чому звинувачують олігарха

Федеральні прокурори Північного округу Іллінойсу стверджують, що Дмитро Фірташ допомагав у підкупі індійських чиновників, щоб отримати вигідну угоду про видобуток титану для Boeing.

Також Генеральний прокурор США Джефф Сешнс стверджував, що Фірташ діяв, як «прямий агент Кремля» у схемі зняття грошей з перепродажу природного газу між російською фірмою «Газпром» та Україною.

Що каже захист Фірташа

Адвокати олігарха наполягали, що суд США не має повноважень розглядати злочини в Індії. Проте американські судді вважають, що оскільки в справі задіяні інтереси американської компанії Boeing – це дає їм таку юрисдикцію.

Захист Фірташа переконує австрійське правосуддя, що справа – більше політична. Оскільки свого часу олігарх відмовився підтримувати Юлію Тимошенко на президентських виборах у 2014 році – американці на нього за це «образилися», і вирішили будь-що «спіймати цю рибу», за власним виразом Фірташа.

Сам фігурант справи переконує, що ніяких хабарів індійським чиновникам не давав.

Що йому загрожує

За законодавством США, ­звинуваченому у корупції Дмитрові Фірташу загрожує 50 років тюремного ув’язнення.

Що буде далі

Затвердити рішення суду має міністр юстиції Австрії. Після цього Фірташа змушений буде виїхати до США. А далі – доводитиме свою невинуватість американському суду.

 

Loading...