Среда, Октябрь 17, 2018
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

Готуйтеся до найгіршого: чим обернеться для України нова криза

Олексій Кущ, економіст, фінансовий аналітик, спеціально для «Політеки» :

Світова економіка входить у черговий цикл росту/падіння. Точніше, не в цикл, а в цикли, бо їх кілька, і всі вони можуть зійтися в одній точці. Будь-яка системна криза – це своєрідний «чорний лебідь», як сказав би Нассім Талеб. Нагадаємо характеристики цього пернатого: подія не могла бути передбачена виходячи з традиційних передумов та експертних установок; наслідки мають глобальний масштаб; після настання у події знаходиться безліч пояснень «заднім числом».

На щастя, у нас є час подумати «переднім числом», тільки от максимум, чого ми зможемо досягти, – це визначення загальних контурів цього «чорного лебедя», його орієнтовні параметри та місце, звідки він може прилетіти.

Отже, Світовий банк вирішив «чомусь» переглянути прогноз зростання світової економіки: якщо на поточний рік індикатор залишився без змін (3,1%), то на наступний – прогноз знижено до 3%, до 2,9% у 2020-му році.

Як показує практика й особливо досвід кризи 2008-го року, Світовий банк у своїх річних прогнозах помиляється рівно на один рік і, як середньовічний ескулап, визначає методом розтину, що пацієнт помер від розтину. Проте прикметна тенденція: якщо навіть така консервативна й обережна в своїх прогнозах інституція попереджає про уповільнення світової економіки, отже, «хороші чоботи, треба брати», тобто зростання точно не буде.

Із ключових кластерів економічного розвитку Світовий банк прогнозує, що економічне зростання у розвинених країнах сповільниться з 2,2% цього року до 1,7% у 2020-му. При цьому країни, що розвиваються, за його оцінками, прискоряться з 4,5% зростання ВВП до 4,7%. Міжнародне рейтингове агентство S&P вважає, що українська економіка сповільниться з 3,1% (у 2018-му) до 2,9% (в 2019-2020).

У зв’язку з цим виникає соковита топонімічна алюзія. Є в Києві район, який розмістився між спинами двох пам’ятників: Батьківщини-матері та Лесі Українки, внаслідок чого в народі його прозвали «міжсідниччя», хоча місцеві жителі воліють називати місце свого проживання більш милозвучно: «царське село». Схоже порівняння напрошується при аналізі наших планових темпів зростання: ростемо повільно, але при цьому не особливо розвинені; не особливо розвинені, але при цьому не ростемо швидко. Загалом, щось схоже на світове «міжсідниччя», хоча в урядових прогнозах усе має вигляд майже як «царське село»…

До речі, якщо вже ми заговорили про глобальні ризики, то в березні 2018-го Індекс геополітичних ризиків Saxo Bank досяг свого максимуму з 2003 року. Розмір державних інвестицій у Китаї, включно з кредитуванням, за підсумками минулого року, скоротився на 2,1%, вперше за останні роки.

На цьому тлі вельми показовий саміт “Великої сімки” в Канаді, де Трамп, не стримуючись у фразах, назвав «місцевого» прем’єра Джастіна Трюдо «нехорошою людиною» і «редискою». І все через те, що «Канада стягує величезні тарифи з американських фермерів, робітників і компаній». У відповідь американський президент пригрозив ввести у відповідь те саме на продукцію канадського автопрому. У зв’язку з чим уже його канадський візаві рубонув з плеча, причому суто в російському стилі, мовляв, «діди воювали, подавай нам за це вільну міжнародну торгівлю».

У результаті сімка легким рухом трампової «чуприни» на трапі літака, що відлітає, перетворилася на недосімку або просто шістку. А в цей час Путін у Китаї з китайським лідером пив горілку і ліпив місцеві пельмені, простіше кажучи – намагався в рамках Шанхайської організації співробітництва створити якусь противагу «вільному західному світу».

Враховуючи все вищесказане, в повітрі запахло не літніми феромонами радості, а торговими війнами, протекціонізмом і кластерною ізоляцією, коли світову економіку буде поділено на кілька секторів, що конкурують: США, ЄС, країни БРІКС і Азія на чолі з Китаєм, причому Китай і РФ будуть намагатися утримувати лідерство і в третій, і в четвертій групі.

І ось тут ми впритул підходимо до такої цікавої теми, як економічні цикли. Наразі світова економіка наближається до завершення так званого цикли Кітчина, тривалість якого становить 3-4 роки. Він характеризується тим, що швидкість реагування суб’єктів бізнесу на зростання світової кон’юнктури (у вигляді зростання виробництва) зазвичай відбувається значно швидше, ніж їхня реакція на скорочення споживання, в результаті чого відбувається неконтрольоване зростання складських запасів. Уже нині світовий попит на базові ресурси починаєпоступово згасати внаслідок надмірного насичення ринку.

Восени 2018-го року світ може чекати рецесійна фаза цього циклу, тренд зростання якого почав формуватися на сировинних мінімумах якраз у 2014 році, тобто чотири роки тому.

Хвіст короткого циклу Кітчина, цілком імовірно, буде накладено на закінчення більш тривалого – середньострокового циклу Жюгляра (7-11 років). У 2018 році саме виповнюється десять років від початку глобальної кризи 2008 року. Як відомо, цикли Жюгляра, на відміну від циклів Кітчина, характеризуються впливом на економіку довготриваліших факторів: не зростанням складських запасів, а рівнем капітальних інвестицій.

Інвестиційний провал у 2008-2014 роках призвів до того, що найбільші корпорації скоротили свої капітальні інвестиції, в результаті чого рівень продуктивності праці знизився нижче рівня, зафіксованого напередодні глобальної кризи 2008-го року. Це зниження неминуче позначиться на темпах економічного зростання з часовим лагом 4-5 років, тобто зниження капітальних вкладень за перші п’ять років після кризи відгукнеться зниженням динаміки економічного зростання на початку третьої п’ятирічки, тобто через десять років.

Резюмуючи, можна виділити наступні ознаки майбутнього «чорного лебедя». Епіцентр кризи буде в секторі країн, що розвиваються, і його масштаб залежить від того, яку зону він охопить: периферійну (Аргентина, Бразилія, Туреччина, Індонезія) чи осьову (Китай). Розвинені країни будуть захищати свій ринок протекціоністськими заходами і торговими бар’єрами, забезпечуючи мінімальне економічне зростання.

Основний удар припаде на боргові ринки країн, що розвиваються. Найбільш негативні результати – девальвація місцевих валют, інфляція та зниження рівня капіталізації emerging markets.

Червона смуга ризиків, цілком можливо, розпочнеться вже цієї осені, хоча не виключена і пролонгація. Не до кінця зрозуміло, що стане спусковим гачком нової кризи, за яку західний світ уже не буде платити трильйонними програмами кількісного розширення.

Що ж до України, то саме на період уповільнення світової економіки припадає максимальний рівень платежів за нашими зовнішніми боргами в розмірі до 20 млрд дол. у 2018-2021 роках. Хоча нам не вперше зустрічати кризу в стилі ню. Але цього разу ще й без найменших дебютних ідей із боку державних управлінців.

Якісно та зручно! Підписуйся на телеграм-канал Новин: goo.gl/EbaBFB

Руководство «112 Украина» и NewsOne встретилось с вице-президентом Европарламента

Генеральные продюсеры телеканалов «112 Украина» и NewsOne Артем Марчевский и Василий Голованов продолжают встречи с депутатами Европейского парламента и рассказывают им о борьбе за свободу слова в Украине. Об этом пишет «112 Украина», передают ВЕСТИ

16 октября, прошла встреча с вице-президентом Европарламента Павелом Теличкой.

«Мы должны в полной мере взвесить независимость и свободу медиа, — говорит евродепутат. — Конечно, необходимо избегать любых ситуаций, которые могут привести к давлению или ограничений работы журналистов, или что еще хуже к угрозам за их работу. И конечно, необходимо обеспечить свободу СМИ, независимо от того это речь идет о моей стране или, например, об Украине».

Напомним, в Брюсселе проходит сбор подписей под обращением к Верховной Раде. Европейские парламентарии обращаются к украинским коллегам отменить постановление о применении санкций в отношении телеканалов «112 Украина» и NewsOne. Свои подписи уже поставили 13 Евродепутатов.

Адвокат Зайцевой: «Она самостоятельно передвигаться вообще не может»

В Харькове заседание по делу о резонансном ДТП на улице Сумской, где погибли шесть человек, так и не состоялось: подсудимую Елену Зайцеву привезли из СИЗО в здание Киевского районного суда, но из помещения конвоя в зал заседаний девушка так и не вышла.   Как сообщает корреспондент «Сегодня», обвиняемая пожаловалась на плохое самочувствие, была вызвана скорая, но медики потребовали подмогу и вскоре подъехала вторая карета скорой помощи, и через полтора часа осмотров Зайцева так и не появилась в «аквариуме» для подсудимых.

Между тем, адвокат обвиняемой, Юлия Козырь, подчеркнула, что ни одного медицинского документа с момента прошлого судебного заседания, когда у Зайцевой резко ухудшилось состояние здоровья, защита на руках не имеет.

«Она прибыла в суд под воздействием каких-то препаратов, ей предоставляли лечение в СИЗО, так как утром у нее был приступ такой же, как девятого октября. Они ежедневно повторяются. То, что я наблюдала – это частые судороги по всему телу и при этом очень сильно повышалось давление», – рассказала юрист.

Козырь добавила, что врачи сделали Зайцевой укол и доставили в суд, хотя та находилась в очень плохом, заторможенном состоянии.

«Она самостоятельно перемещаться вообще не может. Еле-еле ходит», – рассказала адвокат. При этом на госпитализации своего клиента защита пока не настаивает, ожидая справок о состоянии ее здоровья.

Также в этот день в суд не явились и два из трех адвокатов Зайцевой – Мельниченко и Стець. Как сообщил судья, они направили ходатайства с просьбой отложить заседание в связи с занятостью в других судебных делах и предоставили доказательства.

В свою очередь, судья направил запрос о состоянии здоровья Елены Зайцевой в медицинскую часть, врачи которой наблюдали ее в следственном изоляторе.

Между тем, представители стороны обвинения не смогли спрогнозировать ситуацию хода дела и поддержали решение суда о выяснении реального состояния здоровья Зайцевой и возможности принимать участие в заседаниях.

Пресс-секретарь Харьковской прокуратуры Вита Дубовик привела в пример дело о теракте возле Дворца спорта, когда «из-за состояния здоровья обвиняемых не состоялось несколько десятков заседаний».

Потерпевшие же были возмущены неявкой обвиняемой. «Это клоунада просто, издевательство!» – считает Игорь Берченко, отец двух жертв аварии – умершей в больнице Дианы и получившей серьезные ранения Оксаны, которая в ДТП потеряла не только сестру, но и мужа.

Следующее заседание по этому резонансному делу назначено на 24 октября.

Как известно, 18 октября 2017 года на перекрестке улицы Сумской и переулка Мечникова в центре Харькова столкнулись Lexus RX 350 и Volkswagen Touareg, после чего «японец» вылетел на тротуар и врезался в пешеходов. В результате наезда пять человек погибли на месте, шестеро – пострадали. Позже один из пострадавших скончался.

Девушка-водитель, которая была за рулем внедорожника, влетевшего в толпу, была задержана. Ею оказалась 20-летняя студентка ХНУ имени Каразина Елена Зайцева. Вторым фигурантом дела стал 59-летний Геннадий Дронов, который занимался торговлей продуктами питания и табачными изделиями.

По мнению следствия, оба водителя ехали на запрещающий сигнал светофора. Как видно на записи, Зайцева ехала со стороны мэрии на большой скорости, когда ей в бок врезался «немец».

«Мы их так не порадуем»: Лавров заявил, что Россия не даст исключить себя из Совета Европы

Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что Россия сама выйдет из Совета Европы, если поднимут вопрос о ее исключении.   О таком он рассказал в интервью телеканалу Euronews, передает СЕГОДНЯ

«Если они хотят исключить Россию из Совета Европы, мы их так не порадуем, мы пойдем оттуда сами», – сказал Лавров, имея в виду оппонентов, которые могут настаивать на замораживании членства РФ в уставных органах организации из-за регулярной неуплаты Москвой обязательных финансовых взносов.

Лавров также заявил, что РФ будет считать нелегитимными всех представителей СЕ, которые будут выбраны без участия российской делегации. В частности, в июне 2019 года состоятся выборы генсека СЕ.

Лавров сообщил, что Россия попытается заблокировать возможность наложения на нее санкций через Комитет министров Совета Европы.

«Мы будем предлагать, чтобы Комитет министров СЕ принял решение, которое подтверждает непреложность этого уставного положения (о равенстве прав всех делегаций. – Ред.). Если такое решение будет заблокировано – это будет шагом, на который сознательно пошли те, кто в своем антироссийский угаре просто хочет СЕ похоронить», – сказал он.

Ранее сообщалось, что бюро Парламентской ассамблеи Совета Европы не пошло на поводу у Москвы и не согласилось передавать вопрос обновления регламента Ассамблеи постоянному комитету ПАСЕ, что помогло не дать снять с российской делегации санкции.

На заседании ПАСЕ 9 октября «пророссийскую» резолюцию даже не выставили на голосование – модератор заседания Петра де Суттер предложила перенести дискуссии по этому поводу на январь следующего года, и 99 голосами против 79 ее предложение было принято.