Вторник, Октябрь 16, 2018
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

Громадські дебати у селі Шершні вирішать долю будинку Миколи Леонтовича

25 травня 2018 року, о 12:00, біля будиночку дитинства всесвітньовідомого композитора Миколи Леонтовича громада села Шершні (Тиврівського району Вінниччини) та Фонд гуманітарного розвитку України організовують громадські слухання і толоку, де буде ухвалено стратегічне рішення щодо збереження цієї знакової для України споруди. Офіційні запрошення взяти участь у заході надіслані голові Вінницької обласної державної адміністрації Валерію Коровію, голові Вінницької обласної ради Анатолію Олійнику, міністру культури України Євгену Нищуку.

За словами голови Фонду Наталії Заболотної, громадські дебати під час толоки стануть вирішальними для долі будинку Леонтовича, навколо якого останні півроку точаться політичні спекуляції.

Фонд гуманітарного розвитку України закликає також небайдужих громадян, представників ЗМІ та культурної спільноти долучитися до обговорення.

«Після десятиліть поступового руйнування будинку, у якому на межі XIX-ХХ століть проживала родина Леонтовича, громадянське суспільство взялося за його порятунок – для України і світу, адже Леонтович є фігурою світового масштабу. Але замість дієвого долучення до цього проекту з боку держави роздалися голоси, що поставили під сумнів історичну цінність будинку. Ми вважаємо таку позицію деструктивною і хочемо за участі громади остаточно вирішити долю і будинку, і Шершнів як частини туристичного маршруту із винятковим потенціалом», – заявила Наталія Заболотна.

Минулого року Фонд гуманітарного розвитку України розпочав масштабну кампанію із пошуку коштів для порятунку будинку Леонтовича, відкриття в одному з його приміщень музичної школи для місцевих дітлахів та створення біля будинку відкритого концертного комплексу Leontovych Heart Open Air.

Так, у грудні у Києві був проведений захід Leontovych Heart за участі юного скрипаля-віртуоза Іллі Бондаренка, що мав на меті залучити благодійників до збереження будинку. Ще один благодійний захід був проведений 16 травня цього року під час вручення щорічної Юридичної премії спільно із виданням «Юридична практика». Під час двох акцій було зібрано близько 350 тисяч гривень.

У лютому 2018 року Фонд гуманітарного розвитку України оголосив конкурс архітектурних проектів із реновації будинку Леонтовича. Його результати планувалося оприлюднити у травні.

Всі заходи Фонду проходять у тісній координації та за підтримки громади Шершнів, адже для мешканців села пам’ять про Леонтовича є важливою частиною їхньою самоідентифікації.

«Громада села надзвичайно переймається долею цього будинку, ми робимо все, аби його не втратити. Для нас історія Леонтовича – це не тільки велике минуле, а й обнадійливе майбутнє. Якщо навколо його будинку буде створена необхідна інфраструктура, наше село зможе по-справжньому ожити, перетворитися на окрасу України, привабливою для гостей з усього світу. Адже “Щедрик” Леонтовича відомий в кожній країні на Землі», – говорить голова сільської ради Шершнів Наталія Михайлова.

Сільською радою була запущена процедура встановлення офіційної приналежності будинку та визначення його документального статусу. Фонд гуманітарного розвитку України встановив зв’язок із нащадками роду Леонтовича, які мешкають за кордоном.

Однак ця велика робота була поставлена під сумнів публічною заявою співробітників управління культури Вінницької ОДА про те, що буцімто будинок у Шершнях не є тією домівкою, в якій мешкала родина Леонтовичів, у ХІХ столітті.

Сільська рада Шершнів від імені громади села надіслала офіційний запит до Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА із проханням надати документальну аргументацію тверджень про те, що будинок Леонтовичів у селі не є автентичнім (всупереч меморіальній дошці, що була встановлена на цій будівлі у 1997 році). Протягом двох місяців запитані документи надані не були. А будинок тим часом продовжує руйнуватися – і якщо наразі не будуть застосовані засоби збереження, він може остаточно зникнути вже наступної зими.

Тим не менш, заяви, зроблені офіційними особами, стають на шляху подальших дій з порятунку історичної будівлі, оскільки їхня легітимність та доцільність ставиться під сумнів.

У зв’язку із великим суспільним значенням цієї справи, Фонд організовує толоку, під час якої громада села за участі представників громадянського суспільства та влади визначить подальшу долю кампанії із порятунку будинку Леонтовича. 

«Оргкомітет конкурсу проектів реновації будинку прийняв рішення призупинити процедуру аналізу заявок та оприлюднення переможця. Ми очікуємо на остаточну відповідь від влади, на прояснення державної позиції щодо будинку Леонтовича. Адже створений навколо цієї ситуації політичний клімат є вкрай несприятливим для залучення благодійних коштів або інвестицій.

За будь-якого розвитку подій Фонд гуманітарного розвитку разом із громадою села беруть на себе зобов’язання забезпечити збереження пам’яті про Леонтовича у Шершнях.

Зважаючи на культурну децентралізацію в Україні, питання будинку Леонтовича начебто відноситься до місцевого рівня. Але сама постать Леонтовича, його музична спадщина беззаперечно мають світовий масштаб. Що буде думати про Україну світ, якщо ми втратимо матеріальну пам’ятку про його життя?

Хочу особливо подякувати тим людям, які розуміють важливість збереження для майбутнього цієї єдиної архітектурної згадки про великого композитора. Їх імена будуть згодом увіковічненні на меморіальній дошці меценатів і нащадки знатимуть кому потрібно бути вдячними.

Ми вважаємо своїм священним обов’язком зберегти будинок Миколи Леонтовича і просимо державу долучитися до наших дій: підтримати реновацію будинку і створення у Шершнях культурної екосистеми, яка перетворила би це село на провідний напрямок туризму України та Європи», – зазначила Наталія Заболотна.

Інформація про будиночок Леонтовича з онлайн-реєстру проекту #SOSмайбутнє дивіться тут – https://sosfuture.com.ua/#45

Довідково:

Фонд гуманітарного розвитку України – громадська організація, створена у 2017 році. Першим масштабним проектом Фонду стала платформа #SOSмайбутнє, присвячена збереженню історичних та культурних пам’яток і об’єктів соціокультурного призначення: музеїв, мистецьких шкіл, спортивних клубів тощо. У створенні громадянського реєстру будівель та закладів, що потребують допомоги, взяли участь близько 3000 волонтерів з усієї України.

Наталія Заболотна, голова Фонду  громадська діячка, заслужений діяч мистецтв України, ініціатор та автор ряду культурно-мистецьких проектів національного значення, зокрема «Книжкового Арсеналу», «Art Kyiv Contemporary», премії імені Бориса Возницького «За вагомий особистий внесок у розвиток музейної справи» та ін. У 2010-2016 роках очолювала «Мистецький Арсенал», який за цей час став провідною культурною інституцією країни. З 2016 року керує галереєю сучасного мистецтва Art Ukraine Gallery, є видавцем журналу Art Ukraine. Ініціатор економічно-гуманітарного форуму Ukrainian ID, який у липні 2018 року вперше пройде у Каневі.

Якісно та зручно! Підписуйся на телеграм-канал Новин: goo.gl/EbaBFB

Дмитрий Комаров за три месяца в Бразилии ни разу не искупался

Известный телепутешественник, ведущий программы «Мир наизнанку» Дмитрий Комаров вернулся из экзотической экспедиции по Бразилии. Программа командировки оказалась на столько насыщенной, что за три с половиной месяца телеведущий не успел даже ни разу искупаться. Окунуться в теплое море всего на 20 минут ему удалось только в Катаре. В этом Дима признался, вернувшись в Киев, передают ФАКТЫ

«Ну, мы прилетели. Почти два дня путешествия с отличной пересадкой в Катаре, где я все-таки 20 минут поплавал в теплом море. Хотите — верьте, хотите — нет, но в Бразилии за 3.5 месяца я ни разу не искупался и не сходил на пляж отдохнуть, не было времени», — написал Комаров.

Во время бразильской экспедиции Комаров пережил массу приключений и даже попал в логово местной мафии.

«Мы поехали в бандитское логово, где нас встретило еще 5−7 вооруженных людей, которые направили оружие прямо на нас. Скажу честно, за долгий опыт в путешествиях, я многому уже перестал удивляться. Но это был тот момент, когда я почувствовал особенную степень риска и понял, что такие люди не церемонятся. К счастью, мы сумели договориться даже с такими людьми и продолжить работу», — рассказал Дмитрий.


В Бразилии Дмитрий встретился с кумиром миллионов поклонников мыльного сериала «Рабыня Изаура»,  исполнительницей главной роли Луселией Сантус. Более того, он обещал привезти знаменитую актрису в Украину. Уже в октябре мировая знаменитость вместе с Дмитрием посетят Харьков, Днепр, Киев, Одессу, Ужгород и Черновцы.

Певец Виктор Павлик заявил об остановке сбора средств на лечение больного раком сына

Украинский певец Виктор Павлик остановил сбор средств на лечение онкобольного сына. Об этом он написал в Instagram, передает АНТИКОР

«Сбор средств остановлен! Спасибо всем за добрые слова. А кто пишет гадости, пусть Бог вас простит… Я мечтаю о том, чтобы остались лишние деньги и мы их отдали на лечение тех, кто в этом нуждается. У нас все хорошо, мы в прекрасном настроении и верим только в победу. А я работаю каждый день, без музыки невозможно. Все будет хорошо», — написал Виктор Павлик.

Напомним, 8 октября Виктор Павлик сообщил, что у его 19-летнего сына Павла обнаружили онкозаболевание. Парню диагностировали рак позвонков, поэтому певец обратился за помощью к своим сторонникам. За считанные дни певец собрал необходимую сумму и прооперировал сына. По его словам, хирургическое вмешательство прошло успешно, поэтому сейчас парень готовится к реабилитации в Израиле.

Фото: instagram.com

Склады конфет охраняются в Украине лучше, чем арсеналы с оружием – экс-нардеп

Бывший народный депутат от «Батькивщины» и глава политисполкома партии «Основа» Владимир Полочанинов заявил, что склады конфет охраняются в Украине лучше, чем арсеналы с оружием. Сообщает портал АНТИКОР со ссылкой на СМИ.

Политик вспомнил недавней взрыв складов с боеприпасами под Ичней Черниговской области, из-за которого пострадоло очень много человек. Он отметил, что склад охраняло всего лишь 12 человек, несмотря даже на то, что периметр складов превышает 8 км.

«Я уверен, что 70 тысяч тонн конфет известной торговой марки охраняет большее количество людей, и там более надежная система безопасности, чем на военном составе», – заявил он.

Владимир Полочанинов подчеркнул, что за последние 15 лет ни одного украинского чиновника, ответственного за безопасность складов с вооружением, не посадили в тюрьму. Он добавил, что за это время уже в стране произошло более 10 чрезвычайных ситуаций со взрывами на военных складах.