Вторник, 13 апреля, 2021
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

Як просувається медреформа в Україні: послугами задоволені, але «дякують» рідше

Вже більше половини українців (56%) уклали договір з сімейним лікарем, і три чверті з них (76%) цілком задоволені своїм вибором. Такими є результати жовтневого опитування агентства «Рейтинг», яке поспілкувалося з 1200 повнолітніми жителями по всій країні, пише «Сьогодні» .

Задоволені, але не довіряють

Згідно з даними дослідження, лише 6% опитаних відверто не подобається співпраця зі своїм лікарем. При цьому третина з тих, хто вже підписав декларацію з терапевтом, відзначили, що той ставиться до них уважніше і ввічливіше, ніж раніше. Ще 13% опитаних відзначили, що до лікаря стало легше потрапити на прийом. Кожен десятий заявив, що отримав у лікаря безкоштовні ліки або направлення на безкоштовну діагностику. А 8% помітили поліпшення умов в клініках – свіжий ремонт і наявність в кабінетах сучасного обладнання. Проте чверть опитаних взагалі не помітила ніяких змін після укладення договору, а ще 22% і зовсім не відвідували лікаря після підписання контракту. В цілому ж українці все ще не довіряють нашій медицині – високим рівень компетентності українських лікарів вважають всього 31% опитаних.

Також з’ясувалося, що хоча 32% все ще без поняття, хто їх сімейний лікар, про нацпрограму «Лікар для кожної сім’ї» чули дуже багато — 82% респондентів.

«Високий рівень обізнаності спостерігається в усіх регіонах і демографічних категоріях», — стверджують автори опитування.

Ліки і «вдячність»

А ось про програму «Доступні ліки» сьогодні знають поки тільки 66% українців — найчастіше це жителі південно-східних регіонів, жінки і респонденти похилого віку. При цьому програмою встигли скористатися тільки 19%. В рамках цієї програми 63% українців задоволені територіальною доступністю аптек з необхідними препаратами, 57% — наявністю ліків в аптеках, а 50% — їх якістю.

Дізналися соціологи у народу і про рівень корупції в лікарнях. У порівнянні з червнем цього року в жовтні він наполовину знизився: якщо тоді на хабар натякали 15% українців, то в жовтні всього 7% лікарів були не проти отримати «подяку». Самі ж українці стали рідше «дякувати» медикам. У жовтні за медпослуги таких було 14%, у червні таких було 27%.

Лікарі: «Перебіжчиків» не дуже багато»

Ситуація з укладенням договорів в різних медичних закладах відрізняється. Так, столичний терапевт Тамара Глинник стверджує, що за півроку зі старту підписання декларацій контингент її пацієнтів майже не змінився:

«Ті, хто ходив до мене раніше, ходять і зараз, хіба що наші відносини скріплені договором». За її словами, не надто зросла і частота візитів.»Як завжди, регулярно приходять сердечники, гіпертоніки, а молодь в основному є тільки за лікарняними листами».

Сімейний лікар однієї з київських амбулаторій Андрій Сидорчук каже, що в його амбулаторії перерозподіл потоку пацієнтів більш очевидний:

«Бабусі і дідусі більше вірять багаторічному досвіду, тому вибрали собі лікарів старшого покоління, а 20-річні пішли до молодих спеціалістів».

Він додає, що молодих пацієнтів стало трохи більше за рахунок приходу з інших районів.

«Сарафанне радіо працює, але в основному люди не хочуть підписувати декларацію з лікарями за тридев’ять земель, навіть якщо вони дуже хороші. Тому «перебіжчиків» не так багато», — розповів терапевт.

Нагадаємо, в рамках медичної реформи в Україні хочуть скасувати паперові лікарняні і замінити їх електронними. Це повинно мінімізувати шахрайські і корупційні схеми. До кінця року відомство обіцяє ввести електронний лікарняний і вже з 2019-го він буде працювати скрізь. Щоб відкрити лікарняний, лікареві потрібно буде внести дані в спеціальну програму. При цьому роботодавець відразу отримає інформацію про співробітника, який вийшов на лікарняний.

А замість паперових карток будуть електронні. У них лікарі вноситимуть всі дані про здоров’я людини і призначати лікування. Так, лікарям не доведеться довго вивчати записи своїх колег, вони відразу зможуть отримати потрібну інформацію.

В електронний формат також перейдуть лікарняні листи, рецепти за програмою «Доступні ліки». Якщо лікар призначить препарат, який входить в державну програму, то за електронним рецептом в аптеці його видадуть безкоштовно.

Loading...