Воскресенье, 16 мая, 2021
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

Які контракти на транзит газу до Європи вигідні Україні

Тристоронні переговори між «Нафтогазом», «Газпромом» і Єврокомісією повинні призвести до укладення довгострокових угод щодо певного об’єму транзиту газу через Україну до Європи. В кращому випадку – середньострокових на 3-5 років, щоб зберегти українську ГТС.  Таку думку 24 каналу висловив політичний експерт Андрій Вігірінський.

Як зауважує експерт, проблема в тому, що Україна хоче, щоб Росія запропонувала конкурентну довгострокову ціну на транзит газу до Європи. «Нафтогаз» навіть прописав тарифну сітку, згідно з якою ціна на транзит вища, ніж зазначена в угодах, які підписані в 2009 році. Але «Газпром» її не визнав, посилаючись на ті ж газові контракти. «Нафтогаз» обіцяє відсудити 12 мільярдів доларів у «Газпрому», але в цій частині позову Стокгольм уже відмовив.

Для України критично важливо прокачувати через ГТС певний об’єм газу щорічно – не менше 30 мільярдів кубометрів. Водночас проект побудови газопроводу «Північний потік-2» може залишити нашу трубу взагалі без газу. Україну турбує, що газ у нас споживається круглий рік. А пікове споживання в Європі – взимку. І підтримувати ГТС – собі в збиток,
– говорить Андрій Вігірінський.

За його словами, Україна не може піти на прямі переговори з Росією і пропонує тристоронні перемовини з Єврокомісією і «Газпромом». Але доходить до того, що ГТС може просто залишитися в землі.

«Газпром» не хоче довгострокового контракту на транзит. Там кажуть: Польща, Словаччина, Угорщина зроблять заявку на певну кількість газу, Росія протранспортує цей об’єм у короткі терміни. А постійний контракт не потрібен. Ринкові правила. Україна може відмовитися. Але тоді образиться Європа. І що робити з трубою? Крім Росії, газ ніхто не прокачуватиме. Альтернативного джерела немає. Втрати складуть 3 мільярди доларів щорічно,– наголошує Вігірінський.

З іншого боку, зауважує Андрій Вігірінський, у «Газпрому» достатньо часу, щоб знайти інші шляхи доставки газу в Європу. Тому на певні компроміси Україні доведеться піти.

Loading...