Вторник, Сентябрь 18, 2018
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

Мільйон українців чекає зростання пенсій, а «євробляхерам» загрожують покарання: що змінилося за тиждень

Головною економічною подією тижня, що минає стало довгоочікуване прийняття Верховною Радою у другому читанні закону «Про валюту і валютні операції». Цей документ, як пояснювали в уряді та Нацбанку, повністю змінить «валютну філософію» в країні, полегшить життя бізнесу і приверне інвесторів. Крім того, парламент вже активно планує зайнятися питанням «евроблях» . Втім, за минулі дні змінилися не тільки законодавчі аспекти життя українців – скоро всі, кому потрібно платити податок на нерухомість, отримають «рахунки» від ДФС, мільйон пенсіонерів чекає підвищення виплат, а в продажу з’явилися перші баштанні і лохина. Сайт «Сегодня» зібрав ТОП-5 економічних новин тижня, які ви могли пропустити.

1. Закон про валюту

Верховна рада 21 червня у другому читанні з третьої спроби підтримала Закон «Про валюту і валютні операції» (раніше — «Про валюту»), підготовлений Національним банком України (НБУ). У перший раз документ підтримали лише 204 народних депутатів з 226 мінімально необхідних. Друга спроба прийняти законопроект також не увінчалася успіхом, а на третій раз Рада таки знайшла 228 голосів для законопроекту.

У НБУ впевнені, що прийняття закону дозволить Україні, нарешті, перейти до свободи проведення валютних операцій за європейським зразком і одночасно забезпечити захист української економіки і фінансової системи від майбутніх криз.

Крім того, система в валютної сфері змінює принцип – якщо раніше заборонялося все, що не було дозволено, то тепер, навпаки, дозволяється все, що не заборонено.

Як відзначали в Нацбанку, прийняття закону сприятиме притоку прямих іноземних інвестицій в Україну. Документ, за словами заступника голови НБУ Олега Чурія, призведе законодавство до європейських норм.

«Ми йдемо до вільного руху капіталу, знімаємо багато обмежень, які сьогодні є неефективними і стримують приплив іноземних інвестицій. Думаю, це буде дуже позитивним фактором з точки зору припливу не тільки іноземних інвестицій, але і з точки зору і навіть внутрішніх інвестицій», — відзначав Чурій.

Заступник голови НБУ також повідомляв, що вступ в силу закону про валюту не зробить негативного впливу на ситуацію на ринку. Крім того, допоможе зняти всі валютні обмеження. Згідно з проектом закону, кожен українець зможе перерахувати будь-яку суму за кордон без ліцензії.

Крім того, законопроект повністю скасовує норми про обов’язковий продаж валютного виторгу і терміни продажу валюти експортерами – такий інструмент може вводитися Нацбанком в дію тільки на час і як спеціальна міра протидії кризовій ситуації.

Новий закон введе т.зв. «Безвіз для капіталу» – свободу проведення валютних операцій за принципом «дозволено все, що прямо не заборонено законом». Разом з тим, в Нацбанку визнали, що такий підхід збільшує ризики для цінової і фінансової стабільності України.

У той же час, в законі передбачені і запобіжні засоби від зловживання регулятором антикризовими повноваженнями:

— для продовження терміну дії валютних обмежень або введення нового, якщо з дня припинення дії аналогічного попереднього обмеження пройшло менше шести місяців, наявність ознак кризових явищ повинен буде підтверджувати Рада Національного банку;
— в законопроекті передбачена підзвітність і публічність Національного банку при введенні заходів захисту, продовженні терміну їх дії і оцінці результативності їх введення.

2. Розмитнення по-новому і «полювання» на «євробляхи»

На цьому тижні Верховна Рада так і не встигла розглянути два законопроекти, які покликані врегулювати ввезення в Україну автомобілів на іноземних номерах.

Як пояснювала «Сегодня» глава парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна, в одному законопроекті прописано зменшення розміру акцизів з авто, скасування заборони на розмитнення машин, які не відповідають екостандарту «Євро-5», і посилення контролю за переміщенням і використанням транспорту, зареєстрованого в інших державах.
«Ставки будут снижены. Сейчас на новый автомобиль с объемом двигателя в 1600 куб. см установлен акциз 427 евро, в возрасте до пяти лет —  2629 евро, свыше пяти лет —  3906 евро. По новой шкале будет, соответственно, 150, 300 и 750 евро», — отметила Южанина.

У другому документі викладено механізм взаємодії митників, поліцейських і прикордонників, створення автоматизованої системи обміну інформацією. Нацполіція отримає право перевірки авто з єврономерами, а тих, хто не розмитнив машину, але їздить, чекають високі штрафи.

Так, в законопроекті № 8488 прописані штрафи за порушення терміну перебування авто на «євробляхах» в режимі транзиту. Крім чинного штрафу в 8,5 тис. грн за порушення терміну більш ніж на 10 діб, пропонується ввести покарання за порушення терміну від 20 до 30 діб – 85 тис. грн, більше 30 діб – 170 тис. грн або конфіскацію авто за рішенням суду . Штраф за порушення терміну перебування автомобіля в режимі тимчасового ввезення пропонується встановити на рівні 17 тис. грн в разі перевищення терміну на 10-20 діб, 85 тис. грн – 30 діб, понад місяць – 170 тис. грн або конфіскація.

Також, як розповіли громадські працівники всіх водіїв «євроблях» в Україні зібралися перерахувати і внести до реєстру.

3. Податок на нерухомість

Українці до 1 липня отримають повідомлення Державної фіскальної служби (ДФС) про суму податку на нерухомість. Податок на нерухомість необхідно сплатити протягом 60 днів з дня отримання повідомлення.
Ставки і пільги з цього податку визначаються місцевими радами, але законодавство визначає мінімальні пільгові площі неоподатковуваного майна:

— 60 квадратних метрів для квартир незалежно від їх кількості;
— 120 квадратних метрів для житлових будинків;
— 180 квадратних метрів — для різних типів нерухомості (будинок і квартира).

Місцеві ради можуть встановлювати додаткові пільги, проте пільгова площа квартир не може бути більше 300 квадратних метрів, будинків — 600 квадратних метрів. Пільги не поширюються на об’єкти, які використовуються власниками для отримання прибутку: для здачі в оренду, ведення підприємницької діяльності.

4. Підвищення пенсій з 1 липня

Близько мільйона українських пенсіонерів отримають підвищені пенсії з 1 липня. Підвищення виплат торкнеться тих одержувачів, чий розмір пенсії залежить від прожиткового мінімуму.

«З 1 липня збільшується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Пенсійні виплати зростуть приблизно для 1 млн українців», — повідомив віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко.

Наступне підвищення пенсій, згідно з державним бюджетом, відбудеться з 1 грудня, але уряд готовий піти на позачергове підвищення пенсій, якщо це буде дозволять бюджет.

«Якщо у нас з’явиться додатковий ресурс в бюджеті Пенсійного фонду, ми спробуємо позапланово реалізувати певні пенсійні програми, як ми це зробили в жовтні минулого року», – підкреслив Розенко.

Раніше журналісти «Сегодня» з’ясували, як зміняться мінімальні і максимальні пенсії, а також що буде з виплатами, які більше мінімальних, але менше максимальних.

5. Ціни на кавуни, дині і лохину

На оптових ринках країни стали з’являтися перші партії кавунів і динь з Херсона. У 2017 році перші партії кавуна вийшли на ринок України в 20 числах червня, а ціни були більш ніж на 40% вище поточних. Диня в цьому році з’явилася на ринку на два тижні раніше, і в порівнянні зі стартовою ціною в 2017 році варто майже на 8% дорожче.

Херсонські кавуни на оптових ринках західного регіону пропонуються за ціною 13-15 грн/кг. Перші дині з Херсона з’явилася на ринку в цьому році на тиждень раніше кавунів і коштують 30-35 грн/кг. У самій Херсонській області кавуни коштують майже на 50% дешевше — 7-8 грн/кг, а диня — в середньому 25 грн/кг.

Випереджають сезон не тільки баштанні – на ринках з’явилася вітчизняна лохина. Якщо в минулому році перші оптові партії лохини вийшли на ринок в перших числах липня, то в поточному сезоні перша лохина вийшла на ринок у другій половині червня. Ціни на вітчизняну ягоду за перший тиждень продажів впали відразу на 30%. Правда, місцевої ягоди поки небагато — експортери ще не встигли розпродати запаси іспанської лохини. Саме її надлишок і обвалив ціни.

Перші оптові партії лохини українські господарства пропонували по 230-260 грн/кг, а вже після 20 липня ціни просіли до 170-200 грн/кг. На оптових ринках українську лохину можна знайти по 200-220 грн/кг. Діапазон цін на імпортну лохину набагато ширше, що обумовлено неоднорідною якістю продукції. Імпортну лохину низької якості продавці намагаються розпродати по 150-160 грн/кг, більш якісна ягода пропонується по 200-230 грн/кг.

Якісно та зручно! Підписуйся на телеграм-канал Новин: goo.gl/EbaBFB

Екс-дружина Демчини подала свою кандидатуру на посаду судді Антикорупційного суду

Перша дружина Першого заступника Голови СБУ Павла Демчини, Демчина Тетяна Юріївна, подала свою кандидатуру на посаду судді Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду. Про це повідомив відомий блогер Олександр Барабошко на своїй сторінці в Facebook.

Як він зауважив, з 2010 року Тетяна розлучена з Павлом Демчиною та перебуває в шлюбі з іншим чоловіком — Дмитрівим Петром Євстахійовичом. Колись Тетяна Демчина була суддею Кузнецовського міського суду Рівненської області, але з 19 липня цього року призначена суддею Оболонського районного суду міста Києва. Це призначення було зроблено терміном на 6 місяців в рамках ротації суддів.

Павло Демчина є першим заступником Голови Служби безпеки України з 16 липня 2016 року. 14 вересня цього року НАБУ запідозрило його в незаконному збагаченні.

Антикорупційний суд повинен почати свою працю до 26 червня 2019 року. Зараз на одне місце в ньому претендують 5 осіб.

Одна неделя парламента: депутаты должны переименовать области и принять визит гаранта

Сегодня депутаты попытаются увеличить штрафы за непристегнутые ремни безопасности в пятнадцать раз. А в четверг — снять с самих себя неприкосновенность. «Се­­годня» узнала планы парламента на неделю.

Рыбный день

Вчера на согласительном совете спикер ВР Андрей Парубий напомнил — декоммунизация в стране все еще не завершена. В частности, не решен вопрос с переименованием Днепропетровской и Кировоградской областей. Проекты с новыми названиями (Сичеславская и Кропивницкая соответственно) с весны лежат в парламенте и давно поддержаны профильными комитетами. Начать работу в четверг Парубий предлагает с этого вопроса. Учитывая, что для подобных изменений нужно менять Конституцию, переименование может стать не единственной четверговой правкой Основного закона страны. По мнению спикера, в этот же день можно закрепить на конституционном уровне еще и наше стремление в ЕС и НАТО. После первого чтения эти изменения направят на проверку в Конституционный суд, а окончательно норму можно будет принять только после января 2019-го.

«Были предварительные консультации, и большинство фракций дали на это свое согласие», — добавил Парубий.

Хочет парламент в четверг озаботиться и отменой депутатской неприкосновенности — комитет по вопросам правовой политики и правосудия представил план, как лучше рассматривать эти изменения.

«Еще мы должны обновить состав Центральной избирательной комиссии. Я сделаю все возможное, чтобы это произошло в этот четверг», — подчеркнул спикер.

Будут решать в четверг еще один кадровый вопрос — назначение судей в Конституционный суд. По мнению лидера фракции БПП Артура Герасимова, первоочередная задача — изменения, связанные с Евросоюзом и НАТО. Эти изменения в первом чтении обещает поддержать и фракция «Народного фронта». Наконец, в четверг в парламенте запланировано выступление президента Петра Порошенко. К слову, именно во время своего ежегодного послания в 2017-м гарант поднял вопрос об отказе депутатской неприкосновенности. Он также предложил после принятия соответствующего решения отодвинуть его вступление в силу на 1 января 2020 года. Звучала в его прошлогоднем выступлении и тема присоединения к НАТО и ЕС.

Шансы

«Поменять ЦИК вряд ли получится — пока договоренностей по поводу кандидатур в коалиции не достигли, — рассуждает политаналитик Руслан Бортник. — Возможно, к четвергу компромисс найдут, но пока, на мой взгляд, шансов мало. Но я не исключаю, что Верховная Рада может попытаться проголосовать изменения в Конституцию по ЕС и НАТО. Этим нардепы создадут картинку победного шествия гаранта через парламент. Но шансы на успех этого голосования я оцениваю в 50%».

Политолог Игорь Петренко не согласен с тем, что Раде не удастся поменять членов Центризбиркома в четверг. Он считает, что в этом заинтересован в первую очередь сам президент.

«По конституционным изменениям, связанным с НАТО и ЕС, я не сомневаюсь в позитивном голосовании. Большинство политических сил, которые сегодня пребывают в оппозиции, подписывали коалиционное соглашение, где говорилось о том, что мы должны двигаться в эти структуры. И любое неголосование за эти изменения даст почву обвинениям против этих сил в подыгрывании РФ».

А вот на переименование двух областей, по мнению экспертов, у парламентариев времени может и не хватить.

Дунайские деньги и новые штрафы

Начать рабочую неделю нардепы хотят с вопросов безопасности. Сегодня они рассмотрят законопроект об ужесточении ответственности за непристегнутые ремни и отсутствие мотошлемов — штраф, который сегодня составляет 51 грн, может вырасти до 850 грн. Еще одна норма, которая стоит сегодня в повестке дня, может увеличить штраф за курение в неположенных местах со 170 грн до 340 грн. В среду парламент традиционно займется ратификацией международных договоров. Начнут нардепы с Дунайской транснациональной программы, по которой на развитие украинской части Дунайского региона мы получим 5 млн евро. Еще три документа касаются налогового сотрудничества с США. В пятницу, по словам спикера, нардепы начнут работать над бюджетом, который Кабмин зарегистрировал в минувшую субботу. Представитель президента в ВР Ирина Луценко рассказала о требованиях президента к госсмете — денежное обеспечение украинских солдат должно вырасти на 30%, а минимальная зарплата повысится до 4200 грн.

ТОП-5 «евроблях», на которые следует обратить внимание украинцам

Этой осенью украинские нардепы должны определить участь автомобилей на еврономерах. Пока власть имущие в Верховной Раде и активисты вне ее готовятся к баталиям вокруг «евроблях», СМИ определили пятерку бюджетных авто ценой не более 2 тысяч долларов, на которые стоит обратить внимание будущим владельцам, передает СЕГОДНЯ.

Opel Omega B

Opel Omega B / Фото из открытых источников

Opel Omega B (см. фото вверху) – очень практичный автомобиль, особенно в кузове универсал. Какие его достоинства? Прежде всего, плавность хода, просторный салон и большой багажник. Простая конструкция позволяет экономить на обслуживании. Лучше всего покупать рестайлинговую версию с 8-клапанным 2,0 л бензиновым двигателем, механической коробкой передач, которую делали после 1999 года, так как у нее кузов оцинкован.

Старые неоцинкованные автомобили Opel известны тем, что приходится много внимания уделять защите их кузова.

Очень надежен 2,0 л бензиновый двигатель. Эксперты рекомендуют брать версию именно с таким агрегатом. Дизели Omega отличаются средней надежностью.

Volkswagen Golf IV

02_40

Volkswagen Golf четвертого поколения можно считать еще «классическим» «Гольфом». Его пятое поколение получило современные на то время технологии, которые ему, как говорится, «не пошли впрок», хотя и привели к хорошим продажам.

Мотористы рекомендуют Golf IV с 1,6 л бензиновым двигателем или 1,9 л дизелем. Лучше всего брать версию с механической коробкой передач.

Mercedes-Benz E-class W210

03_25

Mercedes-Benz E-class W210 сейчас можно купить за относительно небольшие деньги. Но тут следует учесть, что пробег у него будет довольно большой. Продавец наверняка скрутит десятки, если не сотни, километров.

При покупке культового «мерина» обратите внимание на состояние его кузова. «Мерседесы» тех лет имели не очень хорошую защиту от коррозии.

Мотористы рекомендуют покупать версии с 2,0 или 2,3 л бензиновыми двигателями. Бензиновые моторы больших объемов у «меринов» скорее всего «убиты», так же как и дизеля.

Chrysler Voyager

04_22

Минивэн Chrysler Voyager появился в Европе в 1988 году. Это очень практичный автомобиль с большим салоном и багажником. Ходовая простая в ремонте и довольно надежная. Учтите, что бензиновые двигатели этого минивэна потребляют много топлива, хотя они спокойно переносят 92-й бензин.

Мотористы рекомендуют версии с бензиновыми двигателями, а не с дизелями, так как они более капризны.

Особое внимание при покупке Voyager обратите на кузов. К сожалению. Американские модели никогда не имели хорошей антикоррозийной защиты.

Skoda Fabia

05_14

Компактная Skoda Fabia всегда пользовалась популярностью в Украине. Она доступная по цене и недорогая в обслуживании. Единственный недостаток – слабый базовый 1,2 л бензиновый двигатель. Мотористы рекомендуют более мощные бензиновый двигатели или 1,9 л дизель, которые меньше изнашиваются.