Среда, Ноябрь 14, 2018
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

Мільйон українців чекає зростання пенсій, а «євробляхерам» загрожують покарання: що змінилося за тиждень

Головною економічною подією тижня, що минає стало довгоочікуване прийняття Верховною Радою у другому читанні закону «Про валюту і валютні операції». Цей документ, як пояснювали в уряді та Нацбанку, повністю змінить «валютну філософію» в країні, полегшить життя бізнесу і приверне інвесторів. Крім того, парламент вже активно планує зайнятися питанням «евроблях» . Втім, за минулі дні змінилися не тільки законодавчі аспекти життя українців – скоро всі, кому потрібно платити податок на нерухомість, отримають «рахунки» від ДФС, мільйон пенсіонерів чекає підвищення виплат, а в продажу з’явилися перші баштанні і лохина. Сайт «Сегодня» зібрав ТОП-5 економічних новин тижня, які ви могли пропустити.

1. Закон про валюту

Верховна рада 21 червня у другому читанні з третьої спроби підтримала Закон «Про валюту і валютні операції» (раніше — «Про валюту»), підготовлений Національним банком України (НБУ). У перший раз документ підтримали лише 204 народних депутатів з 226 мінімально необхідних. Друга спроба прийняти законопроект також не увінчалася успіхом, а на третій раз Рада таки знайшла 228 голосів для законопроекту.

У НБУ впевнені, що прийняття закону дозволить Україні, нарешті, перейти до свободи проведення валютних операцій за європейським зразком і одночасно забезпечити захист української економіки і фінансової системи від майбутніх криз.

Крім того, система в валютної сфері змінює принцип – якщо раніше заборонялося все, що не було дозволено, то тепер, навпаки, дозволяється все, що не заборонено.

Як відзначали в Нацбанку, прийняття закону сприятиме притоку прямих іноземних інвестицій в Україну. Документ, за словами заступника голови НБУ Олега Чурія, призведе законодавство до європейських норм.

«Ми йдемо до вільного руху капіталу, знімаємо багато обмежень, які сьогодні є неефективними і стримують приплив іноземних інвестицій. Думаю, це буде дуже позитивним фактором з точки зору припливу не тільки іноземних інвестицій, але і з точки зору і навіть внутрішніх інвестицій», — відзначав Чурій.

Заступник голови НБУ також повідомляв, що вступ в силу закону про валюту не зробить негативного впливу на ситуацію на ринку. Крім того, допоможе зняти всі валютні обмеження. Згідно з проектом закону, кожен українець зможе перерахувати будь-яку суму за кордон без ліцензії.

Крім того, законопроект повністю скасовує норми про обов’язковий продаж валютного виторгу і терміни продажу валюти експортерами – такий інструмент може вводитися Нацбанком в дію тільки на час і як спеціальна міра протидії кризовій ситуації.

Новий закон введе т.зв. «Безвіз для капіталу» – свободу проведення валютних операцій за принципом «дозволено все, що прямо не заборонено законом». Разом з тим, в Нацбанку визнали, що такий підхід збільшує ризики для цінової і фінансової стабільності України.

У той же час, в законі передбачені і запобіжні засоби від зловживання регулятором антикризовими повноваженнями:

— для продовження терміну дії валютних обмежень або введення нового, якщо з дня припинення дії аналогічного попереднього обмеження пройшло менше шести місяців, наявність ознак кризових явищ повинен буде підтверджувати Рада Національного банку;
— в законопроекті передбачена підзвітність і публічність Національного банку при введенні заходів захисту, продовженні терміну їх дії і оцінці результативності їх введення.

2. Розмитнення по-новому і «полювання» на «євробляхи»

На цьому тижні Верховна Рада так і не встигла розглянути два законопроекти, які покликані врегулювати ввезення в Україну автомобілів на іноземних номерах.

Як пояснювала «Сегодня» глава парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна, в одному законопроекті прописано зменшення розміру акцизів з авто, скасування заборони на розмитнення машин, які не відповідають екостандарту «Євро-5», і посилення контролю за переміщенням і використанням транспорту, зареєстрованого в інших державах.
«Ставки будут снижены. Сейчас на новый автомобиль с объемом двигателя в 1600 куб. см установлен акциз 427 евро, в возрасте до пяти лет —  2629 евро, свыше пяти лет —  3906 евро. По новой шкале будет, соответственно, 150, 300 и 750 евро», — отметила Южанина.

У другому документі викладено механізм взаємодії митників, поліцейських і прикордонників, створення автоматизованої системи обміну інформацією. Нацполіція отримає право перевірки авто з єврономерами, а тих, хто не розмитнив машину, але їздить, чекають високі штрафи.

Так, в законопроекті № 8488 прописані штрафи за порушення терміну перебування авто на «євробляхах» в режимі транзиту. Крім чинного штрафу в 8,5 тис. грн за порушення терміну більш ніж на 10 діб, пропонується ввести покарання за порушення терміну від 20 до 30 діб – 85 тис. грн, більше 30 діб – 170 тис. грн або конфіскацію авто за рішенням суду . Штраф за порушення терміну перебування автомобіля в режимі тимчасового ввезення пропонується встановити на рівні 17 тис. грн в разі перевищення терміну на 10-20 діб, 85 тис. грн – 30 діб, понад місяць – 170 тис. грн або конфіскація.

Також, як розповіли громадські працівники всіх водіїв «євроблях» в Україні зібралися перерахувати і внести до реєстру.

3. Податок на нерухомість

Українці до 1 липня отримають повідомлення Державної фіскальної служби (ДФС) про суму податку на нерухомість. Податок на нерухомість необхідно сплатити протягом 60 днів з дня отримання повідомлення.
Ставки і пільги з цього податку визначаються місцевими радами, але законодавство визначає мінімальні пільгові площі неоподатковуваного майна:

— 60 квадратних метрів для квартир незалежно від їх кількості;
— 120 квадратних метрів для житлових будинків;
— 180 квадратних метрів — для різних типів нерухомості (будинок і квартира).

Місцеві ради можуть встановлювати додаткові пільги, проте пільгова площа квартир не може бути більше 300 квадратних метрів, будинків — 600 квадратних метрів. Пільги не поширюються на об’єкти, які використовуються власниками для отримання прибутку: для здачі в оренду, ведення підприємницької діяльності.

4. Підвищення пенсій з 1 липня

Близько мільйона українських пенсіонерів отримають підвищені пенсії з 1 липня. Підвищення виплат торкнеться тих одержувачів, чий розмір пенсії залежить від прожиткового мінімуму.

«З 1 липня збільшується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Пенсійні виплати зростуть приблизно для 1 млн українців», — повідомив віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко.

Наступне підвищення пенсій, згідно з державним бюджетом, відбудеться з 1 грудня, але уряд готовий піти на позачергове підвищення пенсій, якщо це буде дозволять бюджет.

«Якщо у нас з’явиться додатковий ресурс в бюджеті Пенсійного фонду, ми спробуємо позапланово реалізувати певні пенсійні програми, як ми це зробили в жовтні минулого року», – підкреслив Розенко.

Раніше журналісти «Сегодня» з’ясували, як зміняться мінімальні і максимальні пенсії, а також що буде з виплатами, які більше мінімальних, але менше максимальних.

5. Ціни на кавуни, дині і лохину

На оптових ринках країни стали з’являтися перші партії кавунів і динь з Херсона. У 2017 році перші партії кавуна вийшли на ринок України в 20 числах червня, а ціни були більш ніж на 40% вище поточних. Диня в цьому році з’явилася на ринку на два тижні раніше, і в порівнянні зі стартовою ціною в 2017 році варто майже на 8% дорожче.

Херсонські кавуни на оптових ринках західного регіону пропонуються за ціною 13-15 грн/кг. Перші дині з Херсона з’явилася на ринку в цьому році на тиждень раніше кавунів і коштують 30-35 грн/кг. У самій Херсонській області кавуни коштують майже на 50% дешевше — 7-8 грн/кг, а диня — в середньому 25 грн/кг.

Випереджають сезон не тільки баштанні – на ринках з’явилася вітчизняна лохина. Якщо в минулому році перші оптові партії лохини вийшли на ринок в перших числах липня, то в поточному сезоні перша лохина вийшла на ринок у другій половині червня. Ціни на вітчизняну ягоду за перший тиждень продажів впали відразу на 30%. Правда, місцевої ягоди поки небагато — експортери ще не встигли розпродати запаси іспанської лохини. Саме її надлишок і обвалив ціни.

Перші оптові партії лохини українські господарства пропонували по 230-260 грн/кг, а вже після 20 липня ціни просіли до 170-200 грн/кг. На оптових ринках українську лохину можна знайти по 200-220 грн/кг. Діапазон цін на імпортну лохину набагато ширше, що обумовлено неоднорідною якістю продукції. Імпортну лохину низької якості продавці намагаються розпродати по 150-160 грн/кг, більш якісна ягода пропонується по 200-230 грн/кг.

Якісно та зручно! Підписуйся на телеграм-канал Новин: goo.gl/EbaBFB