Вторник, Ноябрь 20, 2018
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

«Настав час розплати»: Рева назвав три варіанти розрахунку за боргами України

За роки співпраці України з Міжнародним валютним фондом (МВФ) накопичилося 15 невиконаних державою обіцянок. Як передає СЬОГОДНІ, про це заявив міністр соціальної політики Андрій Рева, передає прес-служба відомства.

У Мінсоцполітики зазначили, що ці обіцянки не забуті МВФ і ставляться на порядок денний з вимогою виконання. За його словами, питання підвищення ціни на газ стоїть на порядку денному вже десять років поспіль.

«Якщо говорити про ціну на газ, то цей маяк тягнеться з 2008 року. Саме тоді вперше в меморандумі з МВФ було прописано зобов’язання українського уряду вирівняти внутрішні ціни на газ з цінами імпортованого газу. Під ці плани були отримані великі кошти, всього 10 мільярдів доларів , але цей маяк тоді виконано не було», – сказав міністр.

Рева підкреслив, що зараз для держави настав час розплати: виплати фінансових боргів самостійно або виконання взятих колись на себе зобов’язань.

За словами Реви, є три варіанти розвитку подій:

— брати ці кошти з бюджету, зменшуючи всі програми, в тому числі і соціальні;
— оголошувати державу банкрутом, отримуючи катастрофічні наслідки для економіки і фінансової системи;
— продовжувати співпрацю з МВФ і перекредитуватися.

Уряд обрав останній варіант, але він передбачає підвищення вартості газу для населення, зазначив Рева.

«Ми ведемо переговори, і ми хочемо, щоб ціна на газ була справедливою для людей, а це означає, що розмір підвищення має ключове значення. Уряд робить все для того, щоб це підвищення було мінімальним, враховуючи ситуацію з доходами населення і можливості бюджету компенсувати зростання ціни на газ для громадян, які потребують державної підтримки», – заявив Рева.

Раніше українські ЗМІ повідомляли, що Кабмін нібито згоден на підвищення цін на газ на 23%. Офіційно ніякі цифри не називалися, результати переговорів не озвучував ні український уряд, ні Міжнародний валютний фонд. Місія МВФ перебуває в Києві з 6 вересня. Візит триватиме до 19 вересня.

При цьому в Національному банку України також відзначали, що в своїх прогнозах виходять з підвищення цін на газ для населення в Україні на 25% у 2018 році і на 15% в 2019 році. Втім, Прогнози Нацбанку будуть змінюватися в залежності від рішення уряду:

Нагадаємо, в Україні «заморозили» ціну на газ для населення до 1 жовтня – Кабмін продовжив спеціальні зобов’язання для «Нафтогазу України» до кінця вересня 2018. Якби Кабмін не продовжив постанову про спецзобов’язання «Нафтогазу», в Україні довелося б переглядати ціни на газ через те, що вступив би в силу інший документ – постанова від 22 березня 2017 року. Однак в методиці, запропонованій у цій постанові, не враховується вартість закупівель газу з-за кордону – т.зв. «Імпортний паритет», введення обліку якого і вимагає МВФ. Формула перегляду ще не готова.

Рішення про те, як саме враховуватиметься імпортний паритет, Україна прийме після завершення консультацій з МВФ, Світовим банком і Європейським енергоспівтовариством. Раніше в МВФ відзначали, що ціна на газ для населення повинна дорівнювати ціні для імпортерів. Це питання залишається під пильною увагою Фонду і вирішення проблеми посприяє виділенню Україні чергового траншу фіндопомоги.