Пятница, Сентябрь 21, 2018
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

Новий виток газової війни з Росією: Україна наступає

З початку літа «газова війна» між Росією та Україною вступила в нову активну фазу, пише «Сегодня» . Цього разу – в міжнародних судах. Виграш в цій «битві» важливий Україні не тільки тому, що дозволить отримати 2,56 млрд грн (ці гроші все одно підуть не до бюджету, а дістануться НАК «Нафтогаз»). А й тому, що суди можуть відстрочити просування проектів під назвою «Північний потік», які, за розрахунками російських топ-менеджерів, покликані поправити матеріальне становище країни-агресора.

Росія «огризнулася»

Як розповідав сайт «Сегодня«, наприкінці 2017 року і в лютому 2018-го НАК «Нафтогаз» виграв дві справи в Стокгольмському арбітражному суді проти російського «Газпрому». Суд зобов’язав росіян відмовитися від грабіжницького принципу «бери і плати» в контракті з Україною, а також виплатити компенсацію за недопоставлені обсяги газу для транзиту. При цьому вимоги «Газпрому» про штрафи за нібито незаконно відібраний «Нафтогазом» транзитний газ були відхилені. В результаті російська газова компанія, яка раніше постійно кричала про українські борги і з їх допомогою тримала Україну на гачку, сама опинилася винна нам. І чималу суму – 2, 65 мільярда доларів після вирахування українських боргів.

Однак «Газпром», незадоволений результатом судових суперечок, вирішив поогризатися. Російська компанія повернула «Нафтогазу» передоплату за березневі поставки, заявивши, що не поставлятиме газ до України. Але Україна не замерзла. «Нафтогаз» звернувся до підприємств і громадян із закликом ввійти в становище і прикрутити вентилі по всій країні. А вже через кілька днів Україна підписала контракт на постачання газу з польської PGNiG, і ситуація з поставками блакитного палива стабілізувалася.

Після цього «Газпром» заявив, що починає процедуру розриву контрактів з Україною як на поставки газу для потреб країни, так і на його транзит до Європи. Причому звернулася до того ж самого Стокгольмського суду. Постачати газ на конкурентних умовах, заснованих на європейських принципах і на вирішенні міжнародного арбітражу, в «Газпромі» визнали невигідним.

Багато експертів були здивовані позицією росіян. Термін російсько-українського газового контракту закінчувався весною 2019-го, і судові тяжби навряд чи закінчилися б раніше цього терміну. На їхню думку, єдине, чого міг домогтися «Газпром» в цій ситуації, – ще більших фінансових неприємностей для себе і великих іміджевих втрат для країни.

«Відмова «Газпрому» виконати рішення міжнародного арбітражу ставить під питання його благонадійність як партнера європейської газової промисловості. Невиплата присуджених судом коштів свідчить про високу ймовірність невиконання «Газпромом» контрактів і щодо інших контрагентів», – заявив, зокрема, головний комерційний директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко.

Але виконати беззаперечно рішення суду – означало б для російської сторони програти в газовій війні, яку вона веде проти України з кінця 90-х. Тому вона вирішила продовжити «бій».

Наприкінці березня «Газпром» подав апеляцію на рішення Стокгольмського арбітражу щодо транзитного контракту. Ну, як апеляцію… Вердикти цього суду, в принципі, не підлягають оскарженню, але юристи визнають, що існує низка можливостей «причепитися» до процедурних деталей. Хоча сумлінні компанії практично не користуються цими «лазівками», а якщо хтось і користується, то найчастіше програє. Але «Газпром» вирішив не упускати шанс. Як писали ЗМІ, російський газовий монополіст взявся довести, що «стилістика» рішення арбітражного суду неоднорідна, і це нібито може свідчити про втручання «третіх осіб» в ухвалення рішення.

У свою чергу, «Нафтогаз» також подав позови до судів, вимагаючи арешту активів російської компанії (грошей на рахунках, і, власне, газу) і примусового стягнення всієї суми боргу.

Арешти активів

Влітку судова епопея вступила в активну фазу. У відповідь на клопотання України європейські суди один за одним почали виносити рішення про арешт активів «Газпрому».

У перші дні червня судові пристави з’явилися в швейцарському офісі російського проекту «Північний потік» і «Північний потік-2», щоб заарештувати акції компанії. Активи «Газпрому» були заблоковані в Нідерландах і Британії. За словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, українські активи «Газпрому» також були заарештовані.

13 червня Апеляційний суд шведського округу Свеа ухвалив призупинити виконання рішення Арбітражного суду Стокгольма щодо транзитного контракту. В «Газпромі» вирішили, що, припинивши рішення Стокгольмського арбітражу, вони щасливо уникли арешту активів за позовами «Нафтогазу». Але радість тривала недовго. 19 червня комерційний суд Лондона задовольнив ще одне клопотання «Нафтогазу» і дозволив заморожування активів «Газпрому» на території Англії та Уельсу.

Українська сторона оскаржила постанову шведського суду і переконана, що зможе домогтися продовження арештів майна «Газпрому».

«Апеляційний суд може призупинити рішення про примусове виконання рішення арбітражного трибуналу в тому випадку, якщо надані вагомі докази. Які покажуть, що існує значна ймовірність того, що рішення може бути переглянуто. Але поки ми зі свого боку ще навіть не надали свої аргументи. Тобто йдеться про технічне рішення, яке найближчим часом може бути переглянуто на нашу користь», – пояснив Юрій Вітренко.

За оцінками фахівців, перегляд рішення Стокгольмського арбітражу може зайняти не один рік. І весь цей час активи «Газпрому» можуть залишатися під арештом. У тому числі будуть заблоковані акції «північних потоків», про що заявив прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Якщо ж Росія, як і раніше, відмовлятиметься платити, заблоковані активи будуть продані на аукціонах, як передбачено європейським законодавствам. Як сподіваються в Україні реалізація геополітичного проекту Кремля щодо будівництва газопроводів в обхід нашої країни продовжиться ще не скоро.

Якісно та зручно! Підписуйся на телеграм-канал Новин: goo.gl/EbaBFB

Зверское избиение новорожденного разозлило украинцев. Жуткие фото

В городе Первомайск Николаевской области возле здания больницы обнаружили зверски избитого новорожденного ребенка.  «При тщательном осмотре на маленьком тельце малыша были выявлены многочисленные ссадины, синяки, царапины. Впоследствии был установлен диагноз — закрытая черепно-мозговая травма, из-за которой малыш нуждался в неотложной медицинской помощи», — сообщает управление по делам детей Первомайского городского совета в Facebook,  передает АНТИКОР

На данный момент открыто уголовное производство в соответствии с частью 2 статьи 135 Уголовного кодекса Украины («Оставление в опасности»).

Очевидцев произошедшего просят сообщить информацию по «телефону доверия» (05161) 42557, 42596.

Украинцев шокировало столь жестокое обращение с ребенком. В сети предложили расправиться с извергами.

Аваков — единственный из министров не стал приветствовать стоя Порошенко во время послания в Раде

Министр внутренних дел Арсен Аваков, который  присутствовал в парламенте вместе со всеми другими членами Кабмина во время выступления президента Петра Порошенко, продемонстрировал свое неуважение к главе государства. Как сообщает Главком, когда Порошенко закончил произносить послание к парламенту, все члены правительства встали и приветствовали президента аплодисментами. Только Аваков не сдвинулся с места, передает АНТИКОР

К тому же, когда глава государства произносил речь, руководитель МВД не проявлял большого интереса к ней, позволял себе вести телефонные разговоры, что зафиксировала прямая трансляция.

В четверг, 20 сентября, президент Петр Порошенко выступил в Совете по ежегодным посланием к Верховной Раде. Традиционно речь шла о достижениях за год, а также о новых задач внешней и внутренней политики страны. Мы писали, что и зачем сказал Порошенко в своем послании к Раде.

Валерий Меладзе скупает недвижимость ради гражданства Грузии

Российский певец Валерий Меладзе, который недавно решил получить гражданство Грузии, уже несколько недель скупает недвижимость в родной стране. Как оказалось, артист хочет, чтобы его дети имели двойное гражданство, пишут ВЕСТИ

Певец вместе с братом Константином в следующем году планирует организовать в Батуми музыкальный фестиваль, который станет конкурентом «Жары» в Баку и «Новой волны» в Сочи. Чтобы упростить юридическую сторону вопроса, Валерий решил подать документы на грузинское гражданство, попутно запросив его и для своих детей – сыновей Константина и Луки от Альбины Джанабаевой.

«Валеру вызвали на собеседование в МИД, — рассказали изданию «StarHit» в окружении певца. — Задали ему всего несколько вопросов: знает ли он язык и особенности культуры, что готов сделать для страны, можно ли с ним сфотографироваться на память. Наверное, это и было основной целью его личного присутствия в официальных органах».

Валерий Меладзе — грузин по рождению, поэтому имеет право на получение гражданства по упрощенной схеме. Для этого нужно внести в казну государства 300 тысяч евро, либо приобрести недвижимость на эту сумму. Валерий выбрал второй вариант. При этом певец не намерен отказываться и от российского паспорта.

«Во время собеседования Меладзе рассказал, что хочет в августе 2019-го провести в родном Батуми крупный международный фестиваль, тем самым способствуя популяризации культуры Грузии, — продолжает источник. — Идея проекта принадлежала обоим братьям. Но Константина пришлось уговаривать почти пять лет, он далек от всех этих организационных моментов, погружен в творчество».