Пятница, Ноябрь 16, 2018
  • USD 26.25 | 26.50
  • EUR 30.50 | 31.00
  • RUR 0.41 | 0.43

В Україні почався сезон чорниці: чи можна їсти ягоду, яка накопичує радіацію

Першу лісову чорницю почали активно продавати на ринках. Але ця ягода здатна накопичувати радіацію. Журналісти «Сегодня» здійснили контрольну закупівлю і вирушили зі зразками в лабораторію, щоб з’ясувати, чи можна їсти українську чорницю.

На стихійному ринку на Печерську чи не з боєм вдалося добути чотири склянки ягоди. Продавати її кореспондентам не хотіли – довелося взяти чорницю самим, залишивши гроші. Ще два зразка придбали у різних продавців на офіційному ринку. На тутешню ягоду продавці навіть показали документи.

Всі три зразки віднесли в лабораторію, де їх по черзі відправили в спектрометр, щоб визначити кількість радіоактивного цезію-137.

Перший зразок з ринку показав 40,3 беккереля на кілограм. Норма становить до 500 беккерелів на кілограм, тому ягода чиста. Другий зразок «офіційної» чорниці – 178 беккерелів.

А ось чорниця зі стихійного ринку серйозно перевищила допустимий рівень, показавши 843 беккереля. Їсти цю ягоду не можна.

«Если человек употребляет регулярно с большим превышением, то, конечно, идет накопление. Увеличивается риск заболевания онкологического», – объясняет врач по радиационной гигиене лабораторного центра МОЗ Украины Раиса Бабенко.

При цьому обов’язкової перевірки продуктів, зокрема на рівень радіації, в Україні немає. Ягоди в лабораторію приносять в основному самі покупці.

Нагадаємо, в минулому році в середині «чорничного» сезону в Чорнобильській області затримали жінок з 25 кілограмами радіоактивної чорниці.

А в середині липня на території зони ЧАЕС поліція виявила ще одну групу збиральників ягід. 20 мешканців Рівненщини виявили в лісовому масиві, в районі відселеного смт. Вільча Поліського району. Жителі Рівненщини незаконно проникли на територію зони ЧАЕС зібрати лісових ягід.

Якісно та зручно! Підписуйся на телеграм-канал Новин: goo.gl/EbaBFB